Pod Lanžhotem vznikne zajímavá lokalita

LANŽHOT – Návštěvnické centrum lužního lesa vznikne ještě do konce letošního roku na okraji Lanžhota.

Na pozemcích mezi silnicí na Slovensko, hrází Kyjovky a areálem firmy Pasvillan vznikne odpočinková zóna pro projíždějící cyklisty i místní občany. Nebudou zde zatím žádné stavby, pouze dvě iglú a jeden tunel z vrbového proutí. Chybět nebude stezka, na které se bude možné projít bosou nohou po různých přírodních materiálech. Budou zde umístěny také výukové panely, které seznámí návštěvníky s florou a faunou lužního lesa. „Vysadíme také 37 nových stromů a asi 200 keřů, které jsou typické pro lanžhotský katastr. Na pozemcích, které patří rybářům, bude vysazena alej z vrb, pěstovaných tzv. na hlavu,“ uvedl starost Lanžhota František Hrnčíř.

Nedávno zde občanské sdružení Lužánek společně s dětmi vybudovalo tzv. hmyzí domeček, který nabídne životní prostředí pro různé druhy hmyzu. Stejnou funkci budou mít i položené kmeny stromů.

Celkové náklady se vyšplhají na 590.000 korun, z toho dotace od Státního fondu životního prostředí činila 470.000 korun. Vše by mělo být hotovo do zimy.

Tím ale snaha lanžhotské radnice o zkulturnění krajiny v této části Lanžhota nekončí. „Navazovat by měla revitalizace území v prostoru Šlajsa. Kolem Kyjovky chceme vybudovat hráz, která by při povodních ochránila tamní sportoviště. Chceme obnovit kdysi dávno zavezené vedlejší koryto Kyjovky a na místě starého škvárového hřiště vybudovat rybník s přírodním koupáním. Také na tuto akci je možné získat dotaci od Státního fondu životního prostředí až do výše 90 procent,“ prozradil plány starosta Hrnčíř.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Odhalení pomníku pilota J. Broučka

BŘECLAV / ulice U Tržiště, Břeclav a kino Koruna 13. 7. 2024 16:00 – 18:00 …