Obrovský moravských úspěch v Paříži, loni Šampion růžových a letos bílých vín!

Neuvěřitelný úspěch moravského Vinařství Horák v Paříži znamenal první double v historii prestižní světové soutěže Vinalies Internationales a opět potvrdil, že Morava patří mezi nejlepší vinařské regiony na světě a moravští vinaři jsou součástí absolutní světové špičky. Minulý rok Leoš Horák vyhrál Šampiona (Lauréat Trophée) mezi růžovými víny a nikoho ani nenapadlo, že bychom se něčeho podobného mohli dočkat i letos. Vinařství Horák však se svým vínem Hibernal výběr z hroznů 2016 vyhrálo letos v obrovské konkurenci nejprestižnější kategorii bílých vín. Prezentaci moravských a českých vín v soutěži organizovalo Národní vinařské centrum s finanční podporou Vinařského fondu.

 „Je to něco neuvěřitelného, ještě teď jsem v šoku. Celé vinařství zažívá obrovskou radost. Loni nám bylo řečeno. že uspět v kategorii rosé je náš životní úspěch a že zopakovat něco podobného se rovná zázraku, a letos v bílých vínech… Francouzi asi budou na mapě hledat kde je Vrbice,“ sděluje s úsměvem Luboš Horák a představuje Šampiona: „Naše vítězné víno je plné s potenciálem ležení, má jiskrnou zelenožlutou barvu, v aromatice najdeme zralou broskev, sušenou meruňku i směs tropických plodů. Jeho chuť je plná, kořenitá, vysoce extraktivní, lehký zbytkový cukr je vyvážený pikantní kyselinkou. Charakterem spíše připomíná jednoho z rodičů – Ryzlink rýnský.“

Kromě tohoto úspěchu, kdy se moravský Hibernal stal nejlepším bílým vínem na světě, se ještě všechna naše úspěšná vína na podzim objeví v publikaci 1000 Vins du Monde se stejným respektem ve vinařském světě, jaký má v gastronomii tolik vážený michelinský průvodce.

Medailemi bylo oceněno celkem 36 moravských a českých vín, zlatou získalo 10 vín a stříbrnou 26. Celkově letos moravští a čeští vinaři zazářili a přivezli o 11 medailí více než v loňském už tak úspěšném roce!

Zlaté medaile získala kromě Hibernalu i další vína – Ryzlink vlašský, výběr z bobulí, 2009 a Aurelius, výběr z cibéb, 2012 z vinařství Vinselekt Michlovský. Dále Kerner, výběr z hroznů, 2016 z vinařství Josef Dufek, Děvín, výběr z hroznů 2015 z vinařství Štěpán Maňák, ledové víno Ryzlink rýnský, 2016 z Vinařství Krist s.r.o. a další zlatou medaili získalo bílé slámové víno odrůdy Pálava 2015 z vinařství ZD Němčičky. Dvě zlaté medaile získala i růžová vína: Zweigeltrebe, kabinetní víno, 2016 z vinařství Bronislav Vajbar a Rosé Horák, pozdní sběr, 2016 z vinařství Horák.

Zlatou medaili získal také Merlot, výběr z hroznů, 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský. „Malinko do stínu se díky opakovanému zisku Šampiona dostala další skvělá zpráva, a to zlatá medaile pro moravský Merlot, pro víno, které vyžaduje teplé prostředí a patří do vinařské první ligy. Víme, že naši vinaři umí velká červená vína, a každý takovýto posel dává příslib, že jejich čas na domácí a mezinárodní scéně také přichází,“ komentoval výsledky soutěže Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Salonu vín.

Moravská a česká vína získala v Paříži 26 stříbrných medailí –  po 3 stříbrných medailí získala vinařství: Vinařství Horák, Vinařství Krist a Mikrosvín Mikulov.

Vítězství Leoše Horáka z Vrbice vyhlásil Alex Schaeffer, zakladatel Unie francouzských enologů. Upřímně, když jsem slyšel „Orak Ibernal“, moc jsem si to nedal do souvislosti a až République Tchéque a Alexovo povzbudivé gesto mě vystřelilo ze židle a za velkého potlesku dovedlo na podium. Poděkoval jsem pořadatelům i degustátorům za Horákovi i za všechny české vinaře, a když jsem zmínil, že v loňském roce vyhrálo tohle malé rodinné vinařství Šampiona mezi rosé, strhl se potlesk ještě jednou. Prezident unie Cyril Payon to okomentoval, že podobné double se ve 23leté historii soutěže ještě nikomu nepovedlo,“ přiblížil průběh vyhlášení šampiona JUDr. Luboš Bárta, dlouholetý člen poroty Vinalies Internationales.

V soutěži bylo hodnoceno 3540 vín z 45 zemí. Jen francouzských vín bylo přihlášeno 1545 a ostatní byli zástupci cizích zemí. Z České republiky bylo v soutěži hodnoceno 122 vín a z toho 36 získalo medaili. V minulém roce se stala absolutním vítězem – Šampionem v kategorii růžových vín na Moravě vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia, přesněji však víno Cabernet Moravia Rosé, pozdní sběr 2015, z vinařství Horák. Letošního ročníku se v odborné jury představili hned dva zástupci České republiky JUDr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu Sommelier a letos poprvé také Martin Šmíd, headsommeliér a obchodník Znovínu Znojmo. Sílící zastoupení České republiky v porotách jen dokladuje sílící zvuk našeho vinařství ve světě.

Foto: autor JUDr. Luboš Bárta, zdroj: www.omnimedia.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …