Nová organizace by měla být v oblasti kultury mnohem aktivnější a barokní divadlo je pro nás výzva, říká místostarosta Milan Vojta

Břeclav – Místostarosta Milan Vojta má ve své kompetenci břeclavskou kulturu a vzhledem k tomu, že se chystají v Břeclavi změny, které se fungování kultury ve městě týkají zásadním způsobem, položili jsme mu několik otázek. 

Jakou má vedení města představu o novém fungování muzea, které by mělo mít rozšířenou působnost v oblasti kultury?

Vize je taková, že jsme se pustili do toho, realizovat sliby politických stran, včetně našich, že v Břeclavi konečně vznikne dlouho očekávané a dlouho plánované kulturní středisko. Nicméně z hlediska nákladů a doporučení finančního výboru, který na svém zasedání řekl, že není rozumné zakládat nové příspěvkové organizace, naopak by se měly ty stávající slučovat, se vydáváme cestou, že využijeme jednu ze stávajících,  kterou je Městské muzeum a galerie Břeclav (MMG). Jeho činnost rozšíříme a obohatíme právě o tyto segmenty kultury a cestovního ruchu. V praxi to bude vypadat tak, že pracovníci úseku kultury a turistického informačního centra (TIC), kteří jsou dnes organizačně zařazeni pod strukturou MÚ Břeclav, budou delimitováni, přeřazeni pod tuto novou příspěvkovou organizaci a budou svou činnost vykonávat tam. S sebou to přinese několik synergií. Tito zaměstnanci budou moci spojit své síly se současnými zaměstnanci muzea a budou si vzájemně vypomáhat. To znamená, že když nás bude čekat nějaká větší kulturní akce, tak se toho budou moci zapojit i současní pracovníci MMG, kteří s ní v současnosti neměli žádnou motivaci vypomáhat. Název organizace zůstane stejný – Městské muzeum a galerie.

Turistické informační centrum bude zrušeno?

Ne, pracovníci TIC, které sídlí v Lichtenštejnském domě, a který MMG spravuje, budou pracovně zařazeni pod městské muzeum a galerii. V TIC chystáme několik novinek pro tuto a příští turistické sezóny. Máme například úkol přesunout jejich pracoviště do prostor dnes nevyužívané vinotéky, která je hned vedle ve stejné budově. Souvisí to i s připravovaným zákonem o prodeji sudových vín. TIC bude pravděpodobně od letošní sezóny ve větším a reprezentativnějším prostoru.

Ale co je důležitější, chceme, aby nová organizace byla v oblasti kultury mnohem aktivnější, než když se organizace kultury řešila z městského úřadu. Inspirovali jsme se v několika městech přibližně stejné velikosti jako Břeclav, kde to podobně funguje a je to pružnější.

Připravujeme něco jako workshop pro zastupitele, kteří budou o těchto věcech rozhodovat. Nejdříve s tím chceme seznámit členy zastupitelstva, kteří budou mít o to zájem. A připravíme shrnutí záměrů s muzeem, kulturou, kulturním střediskem v Břeclavi pro veřejnost i pro média.

O jaké oblasti by se činnost muzea měla rozšířit?

Nové MMG by se mělo soustředit na funkce kulturního střediska, mělo by mít i činnost koordinační, aby se nestávalo, že se nám akce konají v jednom termínu a   překrývají se. Město podporuje formou dotací mnoho subjektů a myslíme si, že máme rezervy v komunikaci s nimi. Chtěli bychom být aktivní a přinést do Břeclavi nové akce. S některými se započalo v loňském, předloňském roce, třeba rajčatové slavnosti, festival minipivovarů. To byly velmi vydařené akce, v těch budeme určitě pokračovat. Ale chtěli bychom přidat další.

 Návrhu je také vytýkáno, že vzniknou nová zbytečná místa ….

 Nepočítáme s tím, že by v této organizaci vznikla nová vedoucí místa, i když je to tak mnohými interpretováno. Ale to pramení z nedostatku informací. Veřejnosti jsme oznámili, že vzniknou tři úseky, jeden bude řídit odbornou činnost muzea a galerie, druhý správní činnost, dotace a třetí bude mít na starosti kulturu a cestovní ruch. A bude tam zařazen i redaktor měsíčníku Radnice. S kulturou má měsíčník dost co do činění, a chceme, aby příjmy z inzerce v měsíčníku zůstávaly v kultuře.

Nicméně bych chtěl říct, že v současném MMG už dva z těchto úseků fungují. Nebudou vznikat nová vedoucí místa, ale každá oblast bude mít někoho, kdo za ni bude přímo zodpovědný.

Nehrozí kolize se zákony o muzeích a muzejnictví?

Ke kolizi se zákony o muzeích a muzejnictví nedochází, i když někteří právníci říkají, že je to na hraně. Konzultovali jsme to s odborníky přes legislativu v této oblasti a v této věci žádný problém nehrozí. Mohu slíbit, že činnosti, které v současnosti MMG vykonává, nebudou potlačeny nebo omezeny. Mám spíš za to, že tímto budou rozvinuty. V platnost by tyto nové změny měli vstoupit k 1.7.2015.

A v jaké podobě zůstane odbor školství na městském úřadě?

V návaznosti na změny v MMG proběhnou i změny na městském úřadě. Na OŠKMS po těchto změnách zůstanou pracovníci školství a památkové péče. Záměrem je integrace s jiným odborem tak, aby nebyl odbor o čtyřech lidech, ale aby školství bylo řešeno kupříkladu se sociálními věcmi. Ale o tom budou radní teprve rozhodovat. A pokud by k tomu došlo, všechny příspěvkové organizace budou pod jedním odborem, což je lepší vzhledem ke kontrole,  zastupitelnosti pracovníků atd.

Setkáváme se s výtkami, že v MMG chybí expozice, která by se věnovala historii Břeclavi. Jaký na to máte názor?

 To že něco jako expozice historie Břeclavi chybí, o tom není diskuse. My bychom chtěli v prostorách Lichtenštejnského domu propagovat Břeclav samotnou. Sbírky muzeum má, ale není je kde prezentovat, což je škoda. Chceme nabídnout Břeclav jako turistický cíl. Břeclav přece má co nabídnout – historie železnice, salety na území města, židovská Břeclav a další. Práce na propagaci města, která se udála v letech minulých a letech více minulých, sice nebyla špatná, ale Břeclav z toho profitovala méně, než bylo tehdy záměrem.

Ve Valticích v současné době finišují práce na dokončení rekonstrukce barokního zámeckého divadla a jízdárny, kde vznikne Národní centrum divadla a tance. Na základě smlouvy se město zavázalo participovat na provozu. Máte už nějakou představu jakým způsobem?

Nebude jednoduché pro část termínů nám vyhrazených zajistit programovou náplň. Těch způsobů využití bude vícero. Rezervaci termínů a pořádání akcí by mělo mít na starosti také MMG. Můžeme tam udělat vernisáže a koncerty, ale i podpronajímat prostory soukromým subjektům. Budeme se snažit o co nejsmysluplnější využití, ale taky o to, aby to bylo pro nás ekonomicky výhodné. Nicméně, je to pro nás velká výzva.

 Objekt tržnice v areálu cukrovaru, tzv.Renahall, který má v pronájmu Sdružení břeclavských výtvarníků, prý také přejde pod správu MMG. Jaký máte záměr s tímto objektem?

Výtvarníci mají schválený pronájem do konce června, od 1.7.2015 objekt přechází pod správu MMG ovšem s tím, že tam výtvarníky v jejich aktivitách nebudeme omezovat. Tento prostor oživili, nainvestovali do něj jak čas, tak peníze, a starali se o něj. Ale převedením pod muzeum správa objektu dostane řád, bude o něj pečováno. Budou se zde moci konat i jiné akce a bude otevřený i jiným subjektům. Výtvarníci tento krok vítají, pokoušeli se o něj už v minulosti, ale nepovedlo se to. Ten prostor je krásný, velký, jsme rádi, že ho v Břeclavi máme. Ovšem bude potřeba dalších investic. Město na to prostředky najde, výtvarníci zde budou domácí páni i nadále, ale provoz bude řídit MMG.

 Děkujeme za rozhovor.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Otevírání Lichtenštejnských stezek 2024

BŘECLAV V sobotu 27. dubna se opět otevřou Lichtenštejnské stezky, tentokráte se sejdeme na prostranství …