Nominace na Hlinka Gretzky Cup a program zápasů

Text Martin Voltr

Foto Ronald Hansel

Nominace na Hlinka Gretzky Cup a program zápasů

Hlinka Gretzky Cup, prestižní turnaj pro hokejisty do osmnácti let, letos načne v kanadském Red Deeru čtvrtou desítku ročníků. Čeští trenéři v čele s Jakubem Petrem nyní oznámili nominaci týmu.

Osmnáctka o uplynulém víkendu absolvovala v rámci přípravy trojzápas ve švýcarském Davosu, domácí vrstevníky zdolala ve všech třech případech – postupně 3:0, 6:1 a 3:2.

Česká sestava se oproti úvodní akci podle očekávání téměř nezměnila, na každém postu došlo jen k drobným úpravám. Brankářskou dvojici Adam Dybal – Michael Hrabal doplnil hradecký Jan Kasal, jenž s týmem trénoval už na předešlém kempu v Rokycanech.

Otazníky na postu obránců bohužel za trenéry „pomohly“ vyřešit jiné okolnosti než výkonnostní. Vojtěch Husinecký vypadl kvůli zranění a Šimon Bialy nemůže na turnaji hrát, neboť zatím nedisponuje českým občanstvím.

„Jako občan Slovenské republiky má trvalý pobyt v České republice a má zažádáno o české občanství. Splnil všechny podmínky a čeká se už pouze na úřední potvrzení ze strany našich státních orgánů,“ vysvětluje manažer osmnáctky Petr Studnička.

„Aktuálně máme potvrzeno, že může startovat za českou reprezentaci v rámci mezistátních zápasů v Evropě. Pro start na Hlinka Gretzky Cupu ale platí jiná pravidla a přestože všechny strany udělaly maximum, Šimon s námi nakonec nebude moci z administrativních důvodů do Kanady odcestovat,“ dodává. Jako sedmý zadák tak doplní mužstvo plzeňský Josef Eichler. Útočníků poletí do Kanady třináct, na soupisku se nevešel Hynek Peš.

Z 23 nominovaných hokejistů se tři zúčastnili jarního mistrovství světa do osmnácti let, jde o obránce Jakuba Dvořáka a útočníky Eduarda Šalého s Dominikem Petrem. Šalé, Petr a Adam Jecho mají rok starou zkušenost z domácího Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi, kde Češi skončili šestí. Sedmnáct hráčů působilo v uplynulé sezoně v českých klubech. Nejvíce jmen – čtyři – dodaly Karlovy Vary (Dybal, Kočí, Adámek, Csabi), po dvou zástupcích mají v nominaci Plzeň (Eichler, Kučera), Sparta Praha (Hrabal, Fábry) a Hradec Králové (Kasal, Šimek). Tři mladíci hráli ve Finsku (Petr, Jecho, Holčák), jeden ve Švédsku (Štancl) a jeden ve Švýcarsku (Felcman). Vůbec nejkvalitnější průpravu absolvoval útočník Adam Židlický; syn bývalého obránce Marka Židlického už strávil celý ročník v kanadské OHL. Rodák z Kladna sice od útlého věku hraje hokej za mořem, ale má pouze české občanství, a proto by mohl rodnou vlast reprezentovat i na světovém šampionátu.

Všichni hráči před akcí absolvovali v úterý 26. července testy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, poté se přesunou do Rokycan, kde je čeká jeden trénink. Ve středu se z Prahy letecky vydají přes Curych a Calgary do kanadského Red Deeru, dějiště 31. ročníku Hlinka Gretzky Cupu.

V rámci příprav absolvují v místě konání generálku proti Švédsku, a to v pátek 29. července od 23 hodin SELČ. Do turnaje vstoupí o dva dny později utkáním s Finskem, poté vyzvou Německo a po dni volna, na závěr skupiny B, Spojené státy.

Skupinu A tvoří Kanada, Slovensko, Švédsko a Švýcarsko. Na turnaji, který tradičně slouží zámořským skautům jako první velké měřítko před příštím draftem NHL, budou z dobře známých důvodů chybět Rusové, tedy obhájci zlatých medailí z posledních dvou odehraných ročníků.

První dva celky skupin postoupí do semifinále, kde se utkají křížem; třetí celky sehrají zápas o konečné páté místo a čtvrté celky o konečné sedmé místo. Finále je na programu v neděli 7. srpna o půlnoci českého času.

Hlavními favority budou při neúčasti sborné domácí Kanaďané, kteří vyhráli 22 z dosavadních 30 ročníků turnaje a jen čtyřikrát nezískali medaili. Pětkrát slavilo prvenství Rusko (respektive v úvodním ročníku Sovětský svaz), zbývající trojici vavřínů si rozdělily Spojené státy, Česko (2016) a Švédsko. Češi od stříbrného ročníku 2017 nepostoupili do semifinále, v roce 2020 se turnaj kvůli covidu nehrál.

Nominace osmnáctky na Hlinka Gretzky Cup

Brankáři (3):
Adam Dybal (Karlovy Vary), Michael Hrabal (Sparta Praha), Jan Kasal (Hradec Králové).

Obránci (7):
Marek Ročák (Třinec), Jakub Dvořák (Liberec), Josef Eichler (Plzeň), Matteo Kočí (Karlovy Vary), Martin Matějíček (Jihlava), Dominik Badinka (Chomutov), Vojtěch Vochvest (Mladá Boleslav).

Útočníci (13):
Jan Kučera (Plzeň), Eduard Šalé (Kometa Brno), Matyáš AdámekAdam Csabi (oba Karlovy Vary), Andrej Fábry (Sparta Praha), Jan Šprynar (Litvínov), Pavel Šimek (Hradec Králové), Dominik Petr (Rauma, Finsko), Adam Jecho (Tappara Tampere, Finsko), Jakub Štancl (Växjö, Švédsko), Jiří Felcman (Langnau, Švýcarsko), Tomáš Holčák (Jyväskylä, Finsko), Adam Židlický (Kitchener, OHL).

Náhradníci:

Brankář: Jan Kavan (Kometa Brno). Obránce: Tomáš Žižka (Lidingö, Švédsko). Útočníci: Hynek Peš (Jihlava), Samuel Fiala (Liberec), Matěj Maštalířský (Litvínov), Maxim Vehovský (Poruba), Lukáš Heš (Zlín), František Albrecht (Ambri-Piotta, Švýcarsko).

Realizační tým:

Manažer: Petr Studnička
Hlavní trenér: Jakub Petr
Asistenti trenéra: Radim Skuhrovec a Darek Stránský
Trenér brankářů: Václav Pipek
Video trenér: Michal Rejzek
Lékař: MUDr. Josef Tihlařík
Fyzioterapeut: Michal Vrbík
Kustodi: Martin Pečinka a Jakub Vais

Program Hlinka Gretzky Cupu v Red Deeru

Pátek 29. července – přípravné zápasy:
19:00 Slovensko – USA
23:00 Česko – Švédsko

Sobota 30. července – přípravné zápasy:
  2:00 Německo – Švýcarsko (Penhold)
3:00 Finsko – Kanada

Neděle 31. července:
19:00 Česko – Finsko (sk. B)
23:00 USA – Německo (sk. B)

Pondělí 1. srpna:
3:00 Kanada – Švýcarsko (sk. A)
19:00 Švédsko – Slovensko (sk. A)
23:00 Finsko – USA (sk. B)

Úterý 2. srpna:
3:00 Německo – Česko (sk. B)
19:00 Švýcarsko – Švédsko (sk. A)
23:00 Finsko – Německo (sk. B)

Středa 3. srpna:
  3:00 Slovensko – Kanada (sk. A)
19:00 USA – Česko (sk. B)
23:00 Slovensko – Švýcarsko (sk. A)

Čtvrtek 4. srpna:
3:00 Kanada – Švédsko (sk. A)

Pátek 5. srpna:
18:00 zápas o 7. místo
21:30 zápas o 5. místo

Sobota 6. srpna:
1:00 1. semifinále
4:30 2. semifinále
20:00 zápas o 3. místo

Neděle 7. srpna:
0:00 finále

Začátky jsou uvedeny v českých časech, v Albertě je o 8 hodin méně.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

PATCHWORK 2023

BŘECLAV / Muzeum a galerie Břeclav / synagoga 28. 11. – 3. 12. 2023 Letošní …