Noc kostelů v Hustopečích nabídla nevšední zážitky

Hustopeče – Noc kostelů otevřela v pátek 23. května dveře všech tří hustopečských svatostánků a jedné modlitebny. Zhruba na stovku návštěvníků čekaly koncerty, komentované prohlídky, ale i degustace mešních vín nebo výstava Biblí.

Architektonické skvosty podtržené světly svíček, duchovní mnohdy až tajemná atmosféra, možnost nahlédnout do jindy nepřístupných míst. V pátek 23. května nabídla po celé republice Noc kostelů nevšední zážitky. Po setmění se otevřely všechny svatostánky i v Hustopečích.

„Nápad je to určitě dobrý. V noci jde vidět to, co ve dne ne. Je to zajímavá inspirativní myšlenka,“ okomentoval akci hustopečský děkan Pavel Kafka.

V kostele svatého Václava a Anežky České na Dukelském náměstí zahájilo Noc kostelů v šest hodin slavnostní vyzvánění zvonů, následovala mše svatá, v osm hodin kostelem zněl svatováclavský chorál v poddání smyčcového kvarteta a užít si posluchači mohli i koncert harfy a houslí při svíčkách.

„Kromě komentovaných prohlídek, máme také připravený košt mešních vín. A protože máme letos dvacet let výročí od postavení kostela, našli jsme projektovou dokumentaci a architektonické návrhy, které provázely soutěž o to, jak by měl kostel tady v Hustopečích vlastně vypadat. Modely jsou tady k vidění,“ zmínil další program Kafka.

Otevřená veřejnosti byla i kaple svatého Rocha na Křížovém kopci.

V Evangelickém kostele na Masarykově náměstí zase zahájil páteční noc Absolventský koncert Základní umělecké školy. Své závěrečné vystoupení si tady odehrálo celkem osm žáků. „Tím, že jsme absolventský koncert spojili s nocí kostelů, atmosféra vystoupení ještě vygradovala,“ pochvaloval si ředitel Základní umělecké školy Hustopeče Jaromír Benda.

Po koncertě se mohli zájemci připojit ke komentované prohlídce kostela, k vidění byla i prezentace ze života sboru, četlo se z Bible na přání a na závěr – Noční bohoslužba.

A otevřena pro veřejnost byla i modlitebna Apoštolské církve na Kollárově ulici. Děti se mohly těšit na prohlídky s plněním úkolů, dospělí zase na výstavu Biblí a biblické literatury nebo na koncert mládežnické skupiny.

(Text: Jana Langová, Renata Harmáčková, Foto: Renata Harmáčková) 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …