Pondělí , 15 Červenec 2024

Nedělní LiStOVání – Svět bez Boha není možný, proto máme Karla Gotta

Břeclav, Valtice – První břeclavská letošní divadelní neděle a LiStOVáNí je tu. Lepší značku mohl autor těžko vymyslet. Polský reportér Mariusz Szczygieł svou knihu nazval Gottland. Neboť: „Svět bez Boha není možný, a tak v nejateističtější zemi světa, jakou je Česko, hraje sedmašedesátiletá hvězda důležitou roli..“ Pohorší to čtenáře jako efekt příliš laciný? Po četbě knihy asi ne. Vodopád informací a souvislostí o Česku v 20tém století, o kterých jste možná ani netušili, promění tento publicistický bestseller na téměř detektivní, ale přesto velmi humornou „listovačku“.

Známý polský reportér vytěžil ze svých pobytů v Čechách „výbušnou“ knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k „neuralgickým“ bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci). Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor je za ni rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké.

Máte se na co těšit. Městská knihovna Břeclav, neděle, 11. leden 2015, 20:00. Vstupné 100 Kč. A pokud to máte blíž do Valtic, tak vězte, že v neděli můžete představení Gottland vidět v Galerii Reistna. Začátek je stanoven na 18. hodinu.

praha-gottland-28

 

gottland_reistnavaltice-page-001

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …