Naši vinaři vloni dobývali svět

BŘECLAVSKO (juh) – V roce 2014 moravští vinaři výrazně promluvili do výsledkových listin nejprestižnějších evropských soutěžích, ale medaile sklízeli i za oceánem či v Asii. Výraznou měrou se na tom podíleli i producenti z Břeclavska.

V březnu se naše vína prezentovala na 20. ročníku Vinalies Internationales, odkud si vinaři odvezli 26 medailí, z nichž bylo 10 zlatých a 16 stříbrných. Zajímavostí ročníku 2014 byla zlatá medaile červeného vína Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique od výrobce Habánské sklepy z Velkých Bílovic, které se umístilo v kolébce nejproslulejších červených vín světa na nejvyšší příčce. Zlaté medaile získalo i vinařství Kolby z Pouzddřan a Sedlecká vína.

V březnu se konala také soutěž Chardonnay du Monde, kde moravské víno získalo titul absolutně nejlepšího Chardonnay soutěže a jak název soutěže napovídá, tak také na světě. Tuto poctu si vysloužilo Chardonnay, výběr z hroznů 2005 z Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře. Do nejlepší desítky světových Chardonnay se Josef Valihrach se svým vínem dostal už vloni, ale příčka nejvyšší je úspěchem naprosto mimořádným. Kromě toho získalo Vinařství Josef Valihrach ještě jednu stříbrnou medaili.

Konec března znamenal obrovský úspěch i pro Sedlecká vína, která si přivezla celkem čtyři medaile z výstavy vín China Wine and Spirits Awards Best Value 2014 v Asii.

Duben přinesl další fenomenální úspěch – v Bordeaux na další soutěži Concours Mondial du Sauvignon získal Pavel Binderz Rakvic zlatou medaili za Sauvignon 2013 pozdní sběr.

Opět s medailovými úspěchy absolvovali moravští vinaři v květnu další prestižní mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles. Celkem si odvezli17 medailí. Účast na Decanter World Wine Awards v Londýně vynesla ocenění pro 82 vín moravských a českých vín.

V červnu se moravská a česká vína vydala soutěžit do San Francisca. Soutěž San Francisco International Wine Competition vynesla našim vinařům 92 medailí, z toho neuvěřitelných 10 velkých zlatých, 7 zlatých, 36 stříbrných a 39 bronzových.

Další z červnových soutěží MUVINA Prešov přinesla vinařům 67 medailí. Titul Champion kategorie bílá suchá vína si přivezl Sauvignon pozdní sběr 2013 z Vinařství Valihrach. Velkou zlatou medaili získala Pálava výběr z hroznů 2013 z Vinařství U Kapličky. Dalších 66 vín získalo „jen“ zlatou medaili, což je v součtu více jak polovina všech oceněných vín na soutěži. Nejvíce zlatých medailí, a to šest zze šesti přihlášených vín, si odvezlo Vinařství V & M Zborovský z Velkých Pavlovic. Dalších pět zlatých putovalo do Vinařství Baloun.

Červnové úspěchy završily  tři zlaté medaile, které si z letošní gruzínské soutěže Georgia International Wine Awards 2014 odvezla tři bílá moravská vína. Absolutním šampionem gruzínské soutěže se stal Sauvignon 2013 pozdní sběr z Rodinného vinařství Pavla Bindera z Rakvic, který byl letos oceněn zlatými medailemi již v Bordeaux na Concours Mondial du Sauvignon, na Grand Prix Vinex i na Valtických vinných trzích.

Tři zlaté a tři stříbrné medaile získali naši vinaři na prestižní mezinárodní soutěži VINAGORA 2014 v Maďarsku, která se letos konala v atraktivním regionu Tokaj. Dvě zlaté získal Znovín Znojmo, třetí zlatou medaili obdrželo Vinařství U Kapličky.

Na největší světové soutěži vín AWC Vienna získali moravští vinaři v září 43 zlatých, 141 stříbrných medailí a 100 diplomů. Zlatých medailí si letos naši vinaři vysloužili o 13 více než v loňském roce, což představuje jeden největších kvalitativních skoků v mezinárodním hodnocení vín a jeden z nejvýznamnějších mezinárodních úspěchů našeho vinařství vůbec. Mezi nejúspěšnější vinařství letošního ročníku patřila vinařství Vinselekt Michlovský, Vinařství V&M Zborovský, Vinařství U Kapličky a Víno Hruška, která si z Vídně shodně odvezla po třech zlatých medailích.

Úspěšný byl i listopad a účast na Hong Kong International Wine & Spirit Competition, odkud si vinaři dovezli dvě stříbrné a 16 bronzových medailí. V listopadu se konala mezinárodní soutěž VINOFORUM 2014, jež přinesla moravským a českým vinařům 19 zlatých medailí.

Pět zlatých a pět stříbrných medailí přivezli vinaři z prestižní mezinárodní soutěže vín v Německu MUNDUS vini. Zlatou medaili dovezli mj. Habánské sklepy za Rulandské šedé a Tramín červený, oboje ročník 2013 pozdní sběr.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …