Na Turoldu zimoval rekordní počet netopýrů

MIKULOV – Sčítání netopýrů, které proběhlo v Jeskyni Na Turoldu letos v lednu, překvapilo všechny zúčastněné. Jeskyňáři už předem avizovali, že letos bude rekordní počet zimujících netopýrů zřejmě opět překonán, ale konečnou sumu očekával asi málokdo.

Netopýři upadají na podzim do tzv. zimního spánku, kdy se jejich metabolismus snižuje na minimum. Výrazně klesá frekvence srdeční činnosti, dechu a teplota těla poklesne až na 2°C. Během tohoto dlouhého období spánku netopýr žije z tukových zásob, které si vytvořil v sezóně. Každé probuzení znamená pro netopýra obrovskou energetickou ztrátu. Hrozí tak, že tukové zásoby nevydrží až do jara a netopýr zahyne. Klidový režim na zimovišti je tak pro netopýra opravdu životně důležitý. Jeskyně Na Turoldu je jedním z nejvýznamnějších zimovišť kriticky ohroženého vrápence malého v České republice, ale pravidelně tu najdeme i dalších devět druhů netopýrů.

Vrápenci (a s nimi, samozřejmě, i ostatní druhy netopýrů) jsou Na Turoldu sčítáni již od roku 1958, od roku 1984 existuje nepřerušená řada údajů. Samotné sčítání, které probíhá pravidelně v polovině ledna, provádějí odborníci na netopýry, tzv. chiropterologové. Již od roku 1995 začaly počty nalezených zimujících vrápenců pravidelně překračovat hodnotu 200 jedinců. S mírnými výkyvy to tak pokračovalo až do roku 2011, kdy došlo k dalšímu nárůstu počtu zimujících jedinců (tentokrát na 270) a okolo této hodnoty se součty pohybovaly až do letošního roku.

Letošní sčítání byly ale velkým překvapením. Jen vrápenců zimovalo v přístupných prostorách jeskyně Na Turoldu 426. Oproti loňskému roku je to nárůst o 135 jedinců, v porovnání s rokem 2010 jde o počet téměř dvojnásobný. Výsledky každoročního sčítání ukazují, že režim, společně dohodnutý mezi jeskyňáři a Správou CHKO Pálava, dobře funguje. Od dubna do října „patří“ jeskyně turistům, obdivovatelům přírodních krás Pálavy, v zimě pak jeskyně poskytuje nerušené útočiště netopýrům.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …