Muzejní spolek slaví sto let

MIKULOV (jich) – Muzejní spolek v Mikulově oslavuje své 100. výročí. V létě vyjde u této příležitosti také kniha o mikulovských stavbách malířky Jarmily Červené Mikulov s tužkou v ruce.

Historie muzejního spolku sahá až do doby rakousko-uherské monarchie. Jeho členové sbírali antikvity a rarity. Samotné muzeum bylo založeno až v roce 1922, kdy mu byla vyhrazena jedna místnost v tehdejší radnici.Skutečné muzeum bylo otevřeno v roce 1926 a jeho existence příznivě ovlivnila II. světová válka a poválečný příchod nového obyvatelstva.

Činnost nebyla po válce obnovena a muzeum přešlo do správy státu. Obnovení se spolek dočkal až v roce 1992.

Zpočátku hledal svou tvář a svou činnost zaměřil na přednášky pro své členy i veřejnost, pořádal vycházky a exkurze s odborným výkladem nebo koncerty,

vzpomíná jednatel spolku Svatopluk Vrbka.

K počinům, které jsou hmatatelné a viditelné přímo v Mikulově,patří pamětní desky významný chosobností mikulovské historie: Alfonse Muchy,Josepha Sonnenfelse, Františka Dietrichsteina a Hieronyma Lorma. „Zvažujeme pořízení pamětní desky sira Franka Lampla. Tento židovský podnikatel hospodařil na usedlosti poblíž Sedlece a po odchodu do Anglie se stal vlivným podnikatelem ve stavebnictví,“ řekl Vrbka.

Díky iniciativě spolku vzniklo vloni nové náměstí, které se stává jedním z center kulturní hodění ve městě. Zdobí ho pamětní deska Hieronyma Lorma a je spojeno se dvěma ikonami, které oslavuje autorka knihy. Těmi jsou Galerie Závodný, za níž architekt Štefan Děnge získal cenu v soutěži Grand Prix architektů, a jezírko uprostřed, který zdobí socha vinaře od Nikose Armutidise.

 

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …