Metropolí ovocných knedlíků budou v sobotu Velké Pavlovice

PRAHA/VELKÉ PAVLOVICE – Gastronomia Bohemica z.s. a Městský úřad Velké Pavlovice pořádají významnou gastronomickou událost – soutěž O NEJLEPŠÍ OVOCNÝ KNEDLÍK 2014. Soutěž se koná v sobotu 5. července ve Velkých Pavlovicích od 16:00 hod. na zámku v městském ekocentru Trkmanka.

Soutěží se o nejlepší ovocný knedlík, tj. není určeno, jaký má být – z jakého těsta, čím naplněný. Akce je sice pořádána v době meruňkobraní, pořadatelé však záměrně povolují předložit porotě vzorky s jakoukoliv ovocnou náplní. Dokonce je jedno, zda půjde o ovoce čerstvé, či již kompotované, sušené apod. Kreativitě se meze nekladou, čekají se proto různá překvapení. Dá se však předpokládat, že meruňkových knedlíků bude přece jen asi nejvíce.
Soutěž o je přístupná všem kuchařům, kteří se přihlásí – profesionálům i amatérům, studentům gastronomie, školním kuchařkám, hospodyňkám, které rády vaří… Neplatí se žádné startovné. Jedinou podmínkou je dodat v den soutěže do 13. hodiny svůj soutěžní vzorek knedlíků do ekocentra Trkmanka. Tam pak zasedne sedmičlenná porota v čele s Ing. Janou Sombergerovou, MBA (fundovaná odbornice, absolventka vysoké hotelové školy a profesionální sommeliérka – dáma s vytříbenými chuťovými buňkami) a začne ochutnávat a hodnotit. Knedlíky budou porotě samozřejmě podávány teplé (nahřívání v konvektomatu) a každý soutěžící je může servírovat a doplnit/posypat čím a jak chce. Samotná distribuce vzorků k porotě pak bude samozřejmě zcela anonymní, aby soutěž byla naprosto objektivní.

Od 16:00 se pak soutěž stane veřejnou a – za zvuků fanfár – proběhne slavnostní vyhlášení vítězů. Vyhrají zájezd a současně budou oceněni diplomem a kuchařkou vydanou spolkem Gastronomia Bohemica. Odměněn ale bude každý, kdo se soutěže zúčastní . Na závěr budou zbylé soutěžní vzorky nabídnuty veřejnosti ke zkonzumování – na což se všichni samozřejmě nejvíce těší.

Knedlík – česká klasika
„Cílem spolku z.s. Gastronimia Bohemica (GaBo) je propagace regionálních potravin, regionální gastronomie a propagace regionálního cestovního ruchu. A zde snoubí právě všechny tyto aspekty,“ odpovídá na otázku o smyslu k celé akce Ing. Pavel Franěk, prezident z.s. Gastromia Bohemica.
A navíc – český knedlík má podle něj svoji dlouhou tradici. Ve své podobě, tj. šišky, byl znám již v 9 století a stal se typicky českou, přílohou, která je nezaměnitelná. I proto se stal vyhledávanou ze strany turistů. „Ale především je navýsost regionálním pokrmem a zaslouží si svoji pozornost,“ říká hrdě o knedlíku Pavel Franěk.

Velkopavlovické meruňkobraní 2014
Jak již bylo řečeno, spolu s Gastronomií Bohemica je pořadatelem akce město Velké Pavlovice. Soutěž je součástí prvního ročníku víkendových slavností Velkopavlovické meruňkobraní 2014. „Víno a meruňky“, toto příznačné spojení s Velkými Pavlovicemi – podle slov starosty města Pavla Procházky – k sobě po staletí neodmyslitelně patří. Jeden druh meruňky je dokonce registrován jak Velkopopovická meruňka a i to je důvod proč město aspiruje stát se metropolí ovocných knedlíků.

Pozvanka do Velkych Pavlovic_1-001-001

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Těšíme se na nové BŘECLAVSKÉ LVY!

Neležíme u PC, nehledíme na TV a makáme! Mladým LVÍČATŮM vypukla letní příprava na novou …