MÁME SE BÁT VÁLKY?

Vše začalo velmi nenápadně, když bývalý prezident Ukrajiny, Viktor Janukovyč, odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Tím v listopadu 2013 spustil řetězec událostí, které se vymkly kontrole. Na Ukrajině vypukly demonstrace, které vyústily v nevyhlášenou válku mezi Západem a Ruskem.

Máme se bát války? Protože nejsem intenzivním divákem tohoto konfliktu, tak nevím, na kterou stranu bych se přiklonil. Pouze mohu z mého pohledu říct, že balancujeme nad propastí a jeden neopatrný krok v diplomatických jednáních a svět bude na pokraji 3. světové války. Mělo by však vůbec smysl válčit? Nyní by nejsilnějšími zbraněmi nebyly tanky, jako tomu bylo ve 2. světové válce. Vzhledem k tomu, že žijeme v atomovém věku, kdy jaderné zbraně vlastní oba aktéři tohoto konfliktu, zcela nepochybně by je použili k zastrašení nepřítele. Jejich účinek by ovšem byl mnohem katastrofálnější. V bitvě, do které by se zapojily tyto nástroje zkázy, by nebyli vítězové ani poražení. Neboť už i Albert Einstein říkal: „Nevím, jakými zbraněmi bude vedena 3. světová válka, ale ve 4. světové válce to budou klacky a kameny.“

Tento konflikt nelze přehlížet a zavírat před ním oči. Boj by však neměl být veden na poli bitevním, ale na poli politickém. A zbraněmi by neměly být jaderné hlavice, ale ostré jazyky politiků.

Tomáš Běloch, Gymnázium Velké Pavlovice, 2.A

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …