Pondělí , 15 Červenec 2024

Koncert kytarových souborů Non Mesure a BaroKea

VALTICE / ZÁMEK VALTICE / sobota 11. 6. 2016 od 16 hodin

Koncert kytarových souborů Non Mesure (kytarový soubor ZUŠ V. Ambrose Prostějov) a BaroKea (soubor studentů Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc)
Soubory zaměřující se na interpretaci renesanční a barokní hudby.

Na programu zazní skladby M. Praetorius, P. Attaignant, M. Flecha, H. Biber, C. Monteverdi, G. Ph. Telemann, J. Araňéz, M. Compaňon

Kytarový soubor Non Mesure působí při ZUŠ V. Ambrose v Prostějově. Zaměřujeme se převážně na interpretaci barokní hudby prostřednictvím všech typů kytar běžných v kytarových souborech – tj. od  sopránových, přes klasické kytary obvyklé velikosti až po basové kytary. Kromě nich, však můžete v našem souboru slyšet také zvuk zobcových fléten, bicích a různých perkusních nástrojů, jelikož právě tyto bývaly v období baroka a renesance hojně uplatňovány. Náš soubor tak získává žádoucí zvukovou barevnost, která nám dříve u ryze kytarového zastoupení chyběla. Nástrojové obsazení též úzce souvisí s repertoárem souboru, který mimo již zmíněných skladeb baroka zahrnuje také hudbu 18. stol. z oblasti Jižní Ameriky, konkrétně Peru a Chile. Trendem souboru je rovněž zařazovat do repertoáru písně.

Přestože jsme žákovským souborem, za spolupráci vděčíme pedagogům naší školy, a to zejména pedagogům kytarového oddělení, ale také oddělení dechového pěveckého a oddělení bicích nástrojů.

Kytarový soubor NON MESURE vystupuje pravidelně na akcích ZUŠ V. Ambrose, vyhledáváme však stále více příležitostí prezentovat se také kdekoliv za hranicemi našeho regionu. Sami se rádi necháváme inspirovat na různých interpretačních seminářích a současně bychom byli rádi inspirací i pro jiné kytarové soubory.

Pro název našeho souboru nám byla inspirací forma barokního preludia non mesure, které je zapisováno bez taktových čar, zpravidla ve stejných notových hodnotách. Tím získává improvizační charakter a vystihuje tak jistý podstatný aspekt hudby všeobecně, totiž potřebu vyprávět. Přáli bychom si, aby hudba v našem podání uměla právě v tomto duchu k posluchačům promlouvat.

 

V sobotu 11. června od 16.00 v zámeckém divadle, vstupenky možno zakoupit zde http://npuvstupenky.colosseum.eu/valtice/titledetail/49-non-mesure-a-barokea

Zdroj: www.zamek-valtice.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …