Kobylští přispívají na obnovu křížů

KOBYLÍ – Obec Kobylí vyhlásila veřejnou sbírku na obnovu dřevěných křížů v Kobylí. Opravy se dočkají první dva.

V katastru obce Kobylí se nachází několik desítek dřevěných nebo kamenných křížů. Počasí si na nich ale vybírá svou daň, proto je nutná jejich rekonstrukce. „V průběhu posledních let získala většinu těchto drobných sakrálních staveb do majetku obec Kobylí. Zvláště dřevěné kříže jsou ve velmi špatném stavu, naposledy proběhla jejich obnova v roce 2000 a díky povětrnostním vlivům je jejich dnešní stav téměř havarijní,“ uvedla starostka obce Dagmar Kovaříková.

Jako první projdou opravou kříž přímo v obci při hlavní silnici a kříž na rozcestí k Vrbici. „Požádali jsme Ministerstvo pro místní rozvoj o dotace, ale bohužel jsme nebyli úspěšní. Proto jsme vyhlásili veřejnou sbírku na obnovu dřevěných křížů,“ objasnila zahájení sbírky starostka.

První kříž, umístěný při hlavní silnici, je už demontován a odvezen do restaurátorské dílny Romana Slaného, restaurátora z Řícmanic. Měl by být hotov na jaře příštího roku. „Potom budeme pokračovat obnovou kříže na rozcestí k Vrbici a snad dalšími. Veřejnou sbírku máme povolenu na dobu neurčitou a věřím, že i obec najde ve svém rozpočtu peníze na obnovu kulturního dědictví vytvořeného našimi  předky,“ nastínila plán prací Kovaříková.

Přispět na sbírku mohou lidé i v hotovosti v kanceláři Obecního úřadu, kde je umístěna přenosná pokladnička.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Aleš Černý – NA PODLUŽÍ

BŘECLAV / Synagoga Břeclav 9. 2 – 17.3. 2024 / vernisáž 8. 2. v 17 …