Monika Czajkovská s bývalou žačkou Eliškou Hondlovou, dnes pracovnicí organizačního týmu klavírních kurzů Foto: Jaroslav Švach

Klavírní kurzy se v Mikulově konají již patnáct let

MIKULOV – Město s bohatou kulturní tradicí se již 15 let stává na konci prázdnin dějištěm prázdninových klavírních kurzů s názvem Audaces fortuna iuvat.

Jejich pořadatelem je Základní umělecká škola v Mikulově ve spolupráci s městem Mikulov a brněnskou Filharmonií. U zrodu těchto kurzů stál bývalý ředitel mikulovské ZUŠ Karol Porubský a současná vedoucí kurzů Monika Czajkovská, které jsme se zeptali na bližší informace o této zajímavé kulturní akci.

Jak jste na to před patnácti lety přišli, uspořádat v Mikulově klavírní kurzy? Co vás k tomu vedlo?
Byla to naše společná iniciativa. Využít vlastní potenciál a krásné prostory naší školy. Napadly nás právě klavírní kurzy, které by byly pořádány především pro žáky základních uměleckých škol. I když v té době po republice pár podobných kurzů bylo, Jihomoravský kraj v té době podobnou aktivitu postrádal.

Jaké byly začátky?
Především bylo zapotřebí sehnat kvalitní lektory. To se nám podařilo ve spolupráci s Janáčkovou akademií múzických umění v Brně, konkrétně s profesorkou Alenou Vlasákovou a profesorem Jiřím Skovajsou. Protože v té době ještě nebyly počítače tak běžné jako dneska, musela jsem napsat pár dopisů, které jsem rozeslala na větší základní umělecké školy a ono se to uchytilo. Žáci, k naší velké radosti, projevili o prázdninový klavírní kurz zájem.

Kolik míváte lektorů a kolik absolventů v prázdninovém kurzu?
Lektorů jsme tu měli za tu dobu celou řadu. V kurzu máme většinou šest až sedm lektorů. Kromě již jmenovaných je to na příklad Jiří Doležel, Josefa Hloušková a Jan Jiráský z JAMU, Eva Horáková, Helena Weiser, Ina Aslamas z brněnské konzervatoře a Ivan Gajan a Eva Fišerová z VŠMU Bratislava. Ale také Ivo Kahánek z VMU Praha, Petr Hanousek ze ZUŠ Háje ve Slezku, Karel Košárek z kroměřížské konzervatoře a moje maličkost. Žáků máme vždy tak do šedesáti, i ze zahraničí. Většinou jsou zde žáci základních škol, ale také konzervatoristé, nebo i absolventi akademií. Jsou zde i jednotlivci, kteří ještě kurz za těch patnáct let ani jednou nevynechali

Co se zde žáci naučí? Jaká je náplň kurzů?
Většinou si každý žák přinese již skladby, na kterých chce pracovat a naučit se je. Třeba pro soutěž, nebo pro přijímací zkoušky na konzervatoř a podobně. Dělají se společné koncerty, nebo zveme i profesionální hudebníky, aby nám předvedli své umění. Máme zde k výuce 18 klavírů, ale probíráme i teorii, nebo zpíváme a dokonce i tančíme.

Jsou nějací absolventi, kteří zde začali a nyní již natolik výkonnostně vyrostli, že se o nich ví?
Máme tu třeba žákyni, která začínala u nás v kurzu, pak vystudovala konzervatoř, akademii a nyní studuje doktorandské studium v Londýně. A takových je určitě více, ale to už my nemáme čas sledovat.

Kolik kurz stojí a kde se mohou zájemci přihlásit?
Kurz je týdenní a aktivní účastník platí 2.400 korun a pasivní 1.800 korun. Aktivním účastníkům je kurzovné dotováno městem Mikulov. Doprovod platí 800 korun, za ubytování se platí 1.820 korun a za stravu 1.120 korun. Přihlásit se dá prostřednictvím webových stránek kurzů www.klavirnikurzymikulov.cz

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Karel Křivánek – Pozdní sklizeň

BŘECLAV / synagoga Břeclav 10. 05. – 23. 06. 2024 / vernisáž výstavy 9. 5. …