Jaroslav Švach verbuje i v sedmdesátce

BŘECLAV

Břeclavský rodák Jaroslav Švach,  známý široké věřejnosti jako člověk spojený s folklorem, který jeho celoživotním koníčkem, se letos dožívá významných kulatin. A tak jsme tohoto zpěváka, tanečníka, choreografa, verbíře, učitele lidových tanců, ale v neposlední řadě hlavně vychovatele nové mladé generace lidových tanečníků a zpěváků trochu vyzpovídali.

1. Dozvěděli jsme se, že se dožíváš významného životního jubilea, chystáš také oslavu i pro své fanoušky a příznivce folkloru?
Ve spolupráci se Slováckým krúžkem ve Staré Břeclavi, národopisným souborem Břeclavan a za podpory Města Břeclav, chystáme slavnostní koncert s besedou u cimbálu. Na koncert si pozvu DFS Břeclavánek, DFS Žižkovjánek, NS Břeclavan, zástupce staré gardy Břeclavanu a Old Stars Břeclav, své kamarády a kamarádky zpěváky a nejlepší tanečníky verbuňku z celého Slovácka. Ovšem slaví se průběžně celý rok. Na slavnostech ve Tvrdonicích v červnu to bylo např. poděkování za přínos folkloru a vystoupení v pořadu Jubilantů.

2. Mnoho lidí tě zná jako zapáleného a obětavého folkloristu, ale přece jenom by je možná zajímaly tvé začátky a také tvé úspěchy.
Narodil jsem se 22. 9. 1947 ve Staré Břeclavi. Zde jsem se už od dětství seznamoval s lidovými tradicemi jako byly hody, šlahačka, koledování, draní peří apod. Velký vliv na mně měla moje teta Anyna, mladší sestra mé matky, která se mnou zpívávala a naučila mě valčík, polku a vrtěnou. Tančili jsme na ulici při vysílání veřejného rozhlasu. Na obecní škole ve Staré Břeclavě jsem chodil do folklorního kroužku, který vedla učitelka Růžičková. Na Kupkově škole jsem v pěveckém sboru  u učitele Novotného zpíval sóla a obsazoval přední místa v soutěžích tvořivosti mládeže v lidovém zpěvu. Asi v roce 1960 jsem vyhrál dětské slavnosti ve Tvrdonicích jak v sólovém zpěvu tak v duetách s Rudolfem Bozkem a pak si nás zval na některá vystoupení Tibor Jánoš – umělecký vedoucí souboru Podlužan. V roce 1964, kdy jsem byl členem  starobřeclavské krojované chasy, za námi Tibor přišel, že formuje novou taneční skupinu souboru Podlužan, zda bychom neměli zájem se stát členy Podlužanu. Od té doby se věnuju folkloru naplno. Ihned v roce 1965 jsme s Podlužanem vyhráli MFF v italské Suse a získali nejvyšší ocenění  Zlatý kaštan. V roce 1966 jsme byli na MFF v Confolens ve Francii a vystupovali v Anglii. V roce 1966-68 jsem absolvoval vojenskou presenční službu, kde jsem založil folklorní soubor Pálavan a vyhrál s ním celostátní soutěž Armádní umělecké tvořivosti.
V roce 1974 jsem přestoupil do Břeclavanu, kde jsem se stal později vedoucím taneční skupiny. S Břeclavanem jsem absolvoval stovky vystoupení doma i v zahraničí. Dále jsem spolupracoval se souborem Josefa Vycpálka z Prahy, brněnským Jánošíkem a dalšími soubory a muzikami. V roce 1984 jsem založil dětský soubor Břeclavánek a 15 let ho vedl. Pak jsem vedl asi 5 let Spojař v Břeclavi, 10 let hodonínskou Dubinu a Duběnku, 13 let Hrozének v Bulharech, 15 let Old Stars Břeclav a nyní již 12 let Žižkovjánek z Moravského Žižkova. Založil jsem ještě dětské soubory Borověnku ve Valticích, Dunájek v Dolních Dunajovicích, obnovil činnost Jatelinky v Moravské Nové Vsi, ale ty jsem předal dalším vedoucím. Jsem členem Sboru lektorů a znalců Slováckého verbuňku při Národním ústavu ve Strážnici, členem verbířských a pěveckých porot. Organizuji Kurzy lidových tanců a verbuňku. S folklorem jsem se dostal např. na Taiwan a do Ameriky.

A po tom všem co jsi teď tady vzpomněl máš vůbec ještě elán do další, řekněme, práce?
Jak už bylo výše uvedeno, je to můj životní koníček a pokud bude zdraví sloužit budu v něm pokračovat.
V současné době mám rozdělanou práci v Moravském Žižkově, kde vedu DFS Žižkovjánek, v Bulharech ženský sbor, pracuji v porotách a ve Sboru lektorů a znalců slováckého verbuňku, tradičně chystám zimní běh Kurzu lidových tanců pro začátečníky, jarní Kurz pro verbíře. Na příští rok chystám založení nové tradice v Břeclavi a to Mistrovství Slovácka ve verbuňku seniorů.

Děkujeme za rozhovor a přejeme ti za všechny mnoho zdraví a tvůrčích sil.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hokej je stále nejdražším masově populárním sportem:

Zdroje info: Týmuj, Aspen Příspěvek od: Radek Štěpán  Sport pro mnohé z nás znamená mnohem …