Janulík: Pro politické matadory jsme škodná v revíru

BŘECLAV – Lékař Miloslav Janulík má za sebou první půlrok v Poslanecké sněmovně.

Jak se z Miloslava Janulíka, lékaře a muzikanta, stal poslanec Janulík?

S lidmi z břeclavského ANO jsme dlouhodobě kamarádi, konzultovali jsme spolu politická i nepolitická témata :-). V srpnu 2013 pak vyvrcholila kauza Nagyová, kdy se sněmovna rozpustila a prezident vyhlásil nové volby. Nedlouho poté mi zazvonil telefon, kdy mi kolegové z břeclavského ANO, kteří sestavovali nominace, nabídli kandidaturu. Nakonec jsem souhlasil. Přišlo mi sympatické, že sami řekli, že nehledají politiky, kteří by šli do sněmovny politikařit, ale odborníky, kteří chtějí změnit nedobrou situaci ve státě. ANO tehdy mělo preference 0,5% a většina lidí o něm nikdy neslyšela.

Potom přišly volby….

Ještě ne, musel jsem předtím získat nominaci a umístnění na krajské kandidátce ANO. Tam opět skvěle zapracovali členové ANO z Břeclavi, protože pro mě získali čtvrté místo na kandidátce, kdy přede mnou byl pan Stropnický a dva Brňané. To byl velký úspěch pro náš region. Nakonec se na mě obrátili lidé z jiných okresů, zda bych před sebe nepustil ještě krajského předsedu ANO. Bez problémů jsem to udělal, vyměnili jsme si pozice a já si dobrovolně o jednu pohoršil, to mě i Břeclavi přineslo nemalé sympatie a uznání.

Jak probíhala kampaň a jak jste na zvolení zareagoval?
Jako kandidát jsem se účastnil volebních mítinků – několikrát v Břeclavi, v Mikulově, v Hodoníně, na Znojemsku a v Brně. Bral jsem to jako folklor, neběhal jsem za lidmi, aby mě volili. Ve volební den v pátek jsem si pak splnil svou občanskou povinnost a v sobotu se věnoval rodině, nečekal jsem na výsledky, byli jsme v přírodě. Odpoledne mi začaly zvonit telefony s gratulacemi. I od těch známých, kteří se léta neozvali. Čekal jsem výsledek ANO někde do 10%, skutečnost byla téměř dvojnásobná. Byl jsem zvolen poslancem. Kvůli vysokému počtu preferenčních hlasů jsem se rozhodl ujmout se mandátu a skloubit jej s vedením mé gynekologické ordinace. Rodina nebyla dvakrát nadšená, ale na novou situaci jsme si už všichni zvykli.

Jaké byly vaše první dojmy z funkce poslance?
Stal se ze mě kočovník. Svůj čas trávím hodně na té šílené dálnici mezi Prahou a Břeclavskem, účastním se schůzí sněmovny, práce ve výborech, v Břeclavi se věnuji doktořině a věnuji se rodině. Jsem členem výboru pro bezpečnost, podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku, stálé komise pro použití odposlechu a ve Správní radě VZP. Ve sněmovně nejsem úplně nováčkem, pohyboval jsem se zde i dříve coby ředitel Nemocnice Břeclav. Někdy ale nevycházím z údivu z chování některých politických matadorů. Chovají se zde jako bohatí turisté na dovolené, nějaká kultura projevu a chování jim nic neříká a pak se diví, že lidé nepovažují poslance za elitu národa, ale za pravý opak. Takový Kalousek se na plénu moc nevyskytuje, ale když ucítí příležitost, dostaví se, stoupne si za kecpult a začne do kamer chrlit hromy a blesky, nejčastěji na Andreje Babiše, který na rozdíl od něj platí miliardu ročně na daních a zaměstnává 35 tisíc lidí. Až skončí, zajde matador za modrým nebo rudým kolegou, který obratem navrhne dvouhodinovou pauzu na jednání svého klubu. A když po skončení kolem vás projde, je z něj cítit odér slivovičky. Takto si práci poslance já nepředstavuji. ANO je v tomto ve sněmovně jako z jiného světa.

V čem konkrétně je ANO jiné?
Všechny ostatní strany a jejich lidé tam sedí od revoluce. Jsou zvyklí na pohodlný život. Žvaněním dokážou strávit bez konkrétního výsledku celé dny. Hádají se třeba dlouze o lovu na lišku, ale problémy ekonomiky, vymahatelnosti práva, sociální problémy, zdravotnictví apod. se řešení nedočkají. ANO říká, že chce řídit stát jako firmu. Ne autoritativně, ale efektivně, levně a výkonně. Když chceme omezit bezduché tlachání časovým limitem, jsme označeni za ničitele demokracie. Když navrhujeme omezit přestávku na jednání klubu ze dvou hodin na jednu, aby poslanci za ten den vůbec něco udělali, jsme za vlastizrádce. A když chceme omezit prodej alkoholu, tak jako na každém pracovišti, schytáme to ze všech stran. A stejně tak to funguje, když chceme zamezit tunelování státu. Všichni byli zvyklí, že se vždy po volbách domluvili a jelo to ve stejných kolejích. V momentě, kdy ale přišlo ANO a řeklo tomu dost, zavládlo všeobecné zděšení. Jsme pro ně zkrátka škodná v revíru, proto ty neustálé útoky na nás. Já ale věřím, že tento souboj vyhrajeme.

Co konkrétně jste už udělal pro Břeclavsko?
Hned od svého zvolení a začátku fungování sněmovny jsem se pustil do podpory obchvatu Břeclavi. V Břeclavi denně kolabuje doprava, je to časovaná bomba a co teprve když spadne most na Poštornou? Místní politici mají obchvat 25 let v ústech, starosta Ryšavý podepisuje s hejtmanem memoranda, chvástá se, co vše pro něj jeho radnice udělala, ale projekt byl ještě nedávno na mrtvém bodě. Zatímco po třech měsících aktivity mě a břeclavského ANO ve věci obchvatu se věc pohnula fakticky, mám ve věci pravidelné schůzky s kolegy z ANO, ministry financí, dopravy, životního prostředí. Jsme na jedné vlně a najednou je pro tuto vládu obchvat Břeclavi prioritou, což řekl ve sněmovně i ministr dopravy Prachař z ANO. A těší mě, že v této aktivitě postupujeme společně s kolegou poslancem Jiřím Petrů. Spolu s ním jsme z Ředitelství silnic a dálnic přivezli do Břeclavi video s vizualizací obchvatu. Jen je mi po celou dobu s podivem, že si v problematice pomoci regionu, obchvatu či jiných témat, rozumím s de facto politickým rivalem Jiřím Petrů lépe, než si s ním rozumí jeho břeclavský spolustraník a starosta pan Ryšavý. Ale na tom nesejde, aktivitu přebrali poslanci a od vedení města zatím postačí, že nebude věc ovlivňovat neuváženými kroky.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …