Noví mistři České republiky Matěj Osička a Adam Horák

Horák a Osička jsou mistry republiky

PLZEŇ (Lk) – Pět žákovských atletů Lokomotivy Břeclav bylo vybráno na základě letošních výkonů na mistrovství České republiky v atletice žáků a žákyň.

Konečná bilance dva mistrovské tituly, další medaile a dvě finálová umístění je dobrou zárukou pro budoucnost. Nejúspěšnějším závodníkem byl vrhač ADAM HORÁK z Kostic, žák 9. třídy ZŠ na Kupkově ulici v Břeclavi. Nejdříve startoval v vrhu koulí, kde výkonem 15,06 vedl do čtvrtého pokusu, pak ho překonal Procházka náhodným pokusem (15,21). Těchto patnáct centimetrů se Horákovi nepodařilo zlikvidovat ani posledními pokusy 14,81, 14,87 a 15,01. Vzápětí následoval hod diskem, který v prvních pokusech nevypadal nadějně: 43,92, dva přešlapy. Vedení se Horák ujal až ve čtvrtém pokusu (49,75), pátým pokusem vše potvrdil. Disk doletěl do vzdálenosti 54,25, což je letošní nejlepší výkon v ČR, rekord Břeclavska a samozřejmě znamenal to hlavní: mistrovský titul. Poslední pokus byl přes 48 metrů. Horák startoval ještě v hodu oštěpem, po dvou přešlapech hodil jen 37,00 m, a to samozřejmě na finále nestačilo. Při tom má nejlepší letošní výkon 51 metrů.

V prvním dnu startoval v rozběhu další kandidát na medaili MATĚJ OSIČKA, žák 9. třídy z Velkých Bílovic. V prvním rozběhu lehce zvítězil časem 2:05,41, finále ho čekalo druhý den. Ani v tomto běhu mu příliš starostí soupeři nenadělali. Zvítězil o dvě desetiny vteřiny, když letos podruhé zaběhl čas pod dvě minuty (1:59,87), za svým nejlepším letošním výkonem zůstal jen minimálně.

Další účastnicí mistrovství byla LEONA VARGOVÁ z Tvrdonic, žákyně ZŠ Břeclav-Slovácká. V kouli byly první hody pod 11 metrů, teprve čtvrtý byl nejdelší 11,19 a tak oproti tabulkovému umístění v ČR z 11. místa poskočila na šesté. V disku podala mnohem lepší výkony oproti tréninku a výkonem 34,52 se zlepšila téměř o dva metry a současně vylepšila i rekord Břeclavska. Dvě finálová místa jsou rozhodně nečekaným úspěchem.

TEREZIE BLANÁŘOVÁ běžela 60 m. Z rozběhu časem 8,08 postoupila do meziběhu, kde byla pátá a chybělo jí pět setin vteřiny k postupu do finále. Zde zaběhla čas 8,10. MIROSLAVA HANZALÍKOVÁ byla nejmladší účastnicí břeclavské výpravy. Patři do nižší věkové skupiny, do starších žákyň byla vybrána jako nadějná závodnice. Podařilo se jí to hned ve třech disciplínách. Na 60 m zaběhla v rozběhu čas 8,39 na šestém místě, ve skoku dalekém měla vyrovnané skoky mezi 452 – 458, ale stačilo to jen na 23. místo. Nejlépe si vedla v hodu oštěpem, kde výkonem 34,69 metru obsadila osmou příčku.

Výsledky jsou výborným vysvědčením pro trenéry Lokomotivy, kteří odvedli výbornou práci. Hlavní podíl na úspěších mladých atletů měli Petr Zelinka, Adam Formánek, Ladislav Klim, Roman Paulík a Zbyněk Chlumecký.

ÚSPĚŠNÁ VÝPRAVA BŘECLAVSKÝCH ATLETŮ. Vpředu noví mistři České republiky Matěj Osička a Adam Horák, vzadu zleva trenér Roman Paulík, Mirka Hanzalíková, Leona Vargová, Terezie Blanářová, trenéři Petr Zelinka a Adam Formánek.Foto: archiv oddílu
ÚSPĚŠNÁ VÝPRAVA BŘECLAVSKÝCH ATLETŮ. Vpředu noví mistři České republiky Matěj Osička a Adam Horák, vzadu zleva trenér Roman Paulík, Mirka Hanzalíková, Leona Vargová, Terezie Blanářová, trenéři Petr Zelinka a Adam Formánek. Foto: archiv oddílu