Henckeovy barokní varhany

VALTICE / Státní zámek Valtice – kaple

9. 9. 2017 od 17.00 hod.

V sobotu vystoupí v barokní kapli zámku Valtice od 17 hodin s hrou na varhany Hana Bartošová, za doprovodu sopránu Ireny Troupové.

Informace a předprodej vstupenek na Turistickém informačním centru Valtice v sídle hlavní pokladny zámku Valtice.

 

HANA BARTOŠOVÁ – VARHANY

IRENA TROUPOVÁ – SOPRÁN

                                           

Staří mistři na dobovém nástroji :

Matthias Weckmann  (1616–1674) Toccata e moll

Heinrich Schütz (1585–1672) Ich will den Herren loben

Josef Seger  (1716–1782) Toccata a fuga C dur

Alberik Mazák  (1609–1661) Sub tuum praesidium; Salve Regina

Ascanio Mayone (1565 – 1627)Toccata quarta

Michelangelo Rossi  (1601–1656) Partita sopra La Romanesca

Claudio Monteverdi  (1567–1643) Laudate Dominum

Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) Preambule a fuga C dur

Adam Michna z Otradovic (1600–1676)Česká mariánská muzika

Václav K. Holan Rovenský (1644–1718) Surrexit Christus Hodie

Jan Křtitel Kuchař (1751–1829) Fantasie e moll

Adam Michna z Otradovic (1600–1676) Loutna česká (výběr)

Jan Křtitel Kuchař (1751–1829) Partita in

Hana Bartošová jedna z předních českých varhanic, propagatorka české hudby v zahraničí. Absolvovala na brněnské konzervatoři u Josefa Pukla a na JAMU v Brně   u prof. Aleny Veselé. Vyvíjí bohatou uměleckou činnost doma i v zahraničí a těžištěm jejího repertoáru je česká hudba od baroka až po současnost. Řadu soudobých děl, zejména brněnských skladatelů, provedla ve světové premiéře, účinkovala téměř ve všech zemích Evropy, v Rusku a USA. Spolupracuje s řadou sólistů a hudebních ansámblů, natáčí pro české i zahraniční rozhlasové a televizní společnosti. K dosavadním vrcholům její umělecké činnosti patří koncert na varhanním festivalu    v italském Sant Elpidio a Mare pod záštitou Ennia Morriconeho, účinkování na Dnech české kultury ve francouzském Nancy, na slavnostních koncertech k zasedání Rady bezpečnosti EU v Praze a Koncertě pro Evropu ve vídeňském dómě sv. Štěpána,pořádaném velvyslanectvím České republiky. V roce 2010 vystoupila se sólovým recitálem na festivalu k výročí vysvěcení kostela sv. Václava ve Spillville v USA.. Věnuje se rovněž výchově mladých varhaníků, působí v soutěžních porotách. Je dlouholetou uměleckou ředitelkou a drama-turgyní mezinárodního Brněnského varhanního festivalu, členkou Organ Ring Lux/Cz/Sk. V současné době působí jako předsedkyně Klubu moravských skladatelů.

IrenaTroupová, česká sopranistka, získala mezinárodní uznání nejprve v oblasti historicky poučené interpretaci staré hudby. Od 90. let, kdy žila v Berlíně, vystupovala na různých pódiích Evropy. Repertoár postupně rozšířila o romantickou a moderní písňovou či operní tvorbu. Spolupracuje s mnoha českými a zahraničními umělci a hudebními tělesy (Symfonický orchestr hl. m. Prahy, Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Plzeňská a Hradecká filharmonie). Podílela se na mezi-národně oceněné nahrávce opery Bohuslava Martinů Le jour de bonté (Den dobročinnosti) pro hudební agenturu Arco Diva, u níž vydala také komplet písní skladatele Viktora Ullmanna, zahynuvšího v Osvětimi. Spolupracuje se soubory pro soudobou hudbu a se současnými skladateli (M. Kopelent, J. Dušek, M. Štědroň, a další). Věnuje se též odkazu meziválečných autorů, např. Ervína Schulhoffa nebo Norberta von Hannenheima, žáka Arnolda Schönberga. Vedle své koncertní a operní činnosti působí pedagogicky na Janáčkově akademii múzických umění a je činná v mezinárodních interpretačních kurzech.

Zdroj: www.zamek-valctie.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …