Fotografie Richarda Klíčníka vás přenesou do Asie

MIKULOV – Mikulovská galerie Konvent zahájila v dubnu svou letošní výstavní sezonu a v jejích prostorách až do konce dubna vystavuje Richard Klíčník. Fotograf, redaktor, básník, muzikant, překladatel a také milovník čaje a vína.

 

Jeho fotografie vás přenesou do daleké Indonésie, Indie, Thajska, Kambodže či Laosu. Proto jí dal název Daleko od vinic. Ty jsou mu blízké také. Před čtyřiatřiceti lety se narodil ve Znojmě a část dětství prožil i v Drnholci.

Třiačtyřicet barevných fotografií mapuje jeho cesty po Asii, kam se od roku 2009 rád vrací. Jeho srdeční záležitostí je Indie a ze všeho nejraději fotí lidi. „Zachytit lidskou duši není vůbec jednoduché. A zjistil jsem, že se mi to celkem daří a mám z toho velkou radost,“ říká mladý fotograf. Jihovýchodní Asie ho okouzlila svou pohostinností, bezpečností, skvělým jídlem a hlavně tím, že „se tam lidé pořád usmívají“, jak s nadšením sdělil.

Fotografování a cestování jsou jeho obrovskými koníčkem. Miluje moře, na jachtě obeplul Itálii a v srpnu se chystá na svou další výpravu. „Budeme přeplouvat z Islandu na Faerské ostrovy, pak do Skotska, Norska a konec plavby bude v Rostocku,“ svěřil se s plány na měsíční plavbu Richard Klíčník.

Ze svých cest pak většinou vydává fotoknihy. Ke Skotsku, Indonésii a Indii se do Vánoc připojí i kniha z jeho poslední cesty do Thajska, Kambodže a Laosu, odkud se vrátil před pár měsíci.

Tyto fotoknihy však nejsou zdaleka jedinými, kde lze fotografie Richarda Klíčníka vidět. Jako redaktor nakladatelství Argo má blízko k americkému spisovateli Danu Brownovi. A právě do jeho ilustrované verze románu Inferno byly zařazeny i Klíčníkovy fotografie z Florencie. „Když mi volali z amerického nakladatelství, jestli mohou použít moji fotografii fontány na zadní obálku a dalších čtrnáct fotek do knihy, vyrazilo mi to dech. Považuji to za svůj největší profesní úspěch. Té knihy v ilustrované podobě se prodá po celém světě asi milion výtisků,“ vzpomíná fotograf. A zároveň přiznává, že fotografie je jeho jediný profesní obor, který nestudoval. Ale z velkého koníčku se postupně stala i profese. Na své zahraniční cesty bere s sebou i sedmikilovou fotografickou zátěž, která je ale zároveň i radostí.

V galerii Konvent můžete výstavu Daleko od vinic vidět až do konce dubna. A možná nebude poslední. Richard Klíčník má už v hlavě další. „Rád bych se sem vrátil třeba s výstavou fotografií portrétů slavných spisovatelů,“ svěřil se. V jeho portfoliu jsou Dan Brown, Umberto Eco či nositel Nobelovy ceny Ferit Orhan Pamuk.

 

Jitka Sobotková

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …