Dýně se zdobily, jedly i koulely

VALTICE (sln)  – Hlavní město vína se už tradičně druhý zářijový víkend mění v hlavní město dýní. Zdejší  Dýňobraní je dokonce zapsáno v české knize rekordů.

Právě u Valtického Podzemí byl před lety  ustanoven a posléze i překonán český rekord v počtu vyřezaných tykví. Tehdy se jich na jednom místě shromáždilo 1.023.

Letošní novinkou byla ochutnávka dýňových frgálů a taky nefalšovaná pikantní africká dýňová polévka. „Letos jsem opakovaně navštívil Afriku. Jsem velký ochutnávač místních specialit a tamější dýňová polévka mi fakt chutnala. Mladý domorodec mi nadiktoval recept a na valtickém Dýňobraní byla moravská premiéra,“ uvedl za organizátory Petr Krejčík.

Velkému zájmu se těšilo i vyřezávání dýní a dětské soutěže, zejména  žonglování či koulení dýní. Miss Dýně se stala tykev s názvem Mimoň, která hlavně starším návštěvníkům připomínala kdysi populárního robota Emila.

Ačkoliv průkopníkem podzimní dýňové výzdoby bylo před pár lety Valtické Podzemí, dnes se dá říct, že dýněmi žije celé město. Jejich kráse a tvárnosti podlehli mnozí obyvatelé, kteří jimi zdobí místa před svými domy. A jejich fantazie nemá hranic. Kromě obvyklých prořezávaných strašidýlek byly letos k vidění v souladu s tématem zejména pohádkové bytosti, třeba Křemílek a Vochomůrka v nadživotní velikosti.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …