Cizinci vybírající peníze na neexistující sbírku jsou opět tu

BŘECLAV – Městská policie Břeclav upozorňuje na opětovně se vyskytující jednotlivce či skupinky vybírající peníze na neexistující sbírku. Ta má být údajně ve prospěch handicapovaných lidí a chudých dětí. Ve skutečnosti však slouží k finančnímu přilepšení bezstoudných podvodníků. Jednoho takového rumunsky hovořícího muže vydávajícího původně za hluchoněmého strážníci dopadli v uplynulých dnech v břeclavském obchodním centru v Lidické ulici.
Ochota lidí přispět na dobrou věc je chvályhodná, míra jejich důvěřivosti hraničící s naivitou a příkladnou neopatrností je však zarážející. Dárci neváhají poskytnout finanční hotovost v řádu stokorun už na první pohled podezřele působícím lidem, v tomto případě zjevně cizincům, kteří peníze inkasují doslova do kapsy, protože se ani nenamáhají mít kasičku, která by dojem legální sbírky alespoň zdánlivě navozovala. Jediné, čím se podvodníkům daří lidi mást, je podpisový arch dárců v záhlaví s českou státní vlajkou, modrým čtvercem s piktogramem invalidy a dalším logem s motivy domečku a piktogramy smyslových handicapů.
Městská policie Břeclav proto připomíná, že každá veřejná sbírka musí být úředně povolená. Výběrčí peněz tak musí být schopen na požádání předložit plnou moc k výběru peněz od pořadatele sbírky a kopii osvědčení krajského úřadu, který konání sbírky povolil. Peníze věnované dárcem na účely sbírky se pak vkládají do řádně zabezpečené kasičky.
Pakliže má kdokoli pochybnost o legálnosti sbírky a osobách, které peníze na ni vybírají, nechť se prostřednictvím bezplatné tísňové linky 156 obrátí na městskou policii, která vše ihned prošetří.
Zdeněk Novák
Zdroj: www.mpbv.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

FOSFA olympiáda břeclavských škol 2024 začíná 11. června

Po úspěchu loňského prvního ročníku spojily i letos kluby zapojené do projektu FOSFA Sport síly …