Cafe Bulldog aneb stará dobrá Anglie

BŘECLAV – Dnes bych rád napsal několik řádků o realizaci, která dosáhla dle mého názoru velmi vysoké kvality a estetické úrovně. Jde o nedávno otevřenou kavárnu Cafe Bulldog, která vznikla na břeclavském náměstí Svobody.

Toto náměstí je součástí kompaktní městské zástavby, která se zachovala v prostoru mezi železničním koridorem a Sovadinovou ulicí a přečkala období asanací městských čtvrtí v 60. a 70. letech minulého století. Náměstí je ve skutečnosti parkovým prostorem, který rozděluje na dvě části Žižkova ulice. V jedné části je evangelický kostel, druhá část je otevřeným parkem, do kterého se otevírá průčelí s terasou Cafe Bulldog.

Kavárna vznikla úpravou menší budovy, postavené před několika lety, původně zamýšlené jako sídlo firmy. Měla tvar písmene L se sedlovou střechou a velmi průměrný vzhled. V té době by málokoho napadlo, že bude někdy dokončena do dnešní podoby.

Před dokončením objektu vznikl záměr využít jej jako kavárnu či hospodu tradičního britského stylu. Byla vytvořena historizující fasáda, která kombinuje několik základních motivů. Průčelí je tvořeno dřevěným obložením stylové tmavě zelené barvy včetně rámů prosklených ploch a vstupních dveří. Sokl je měděný, boční a horní část fasády je obložena cihelnými pásky, které tvoří kontrast s bílou římsou s klasickým zubořezem.

Průčelí je tvořeno rytmem tří prosklených polí a vstupní části zakončené půlkruhovým vikýřem. Fasáda je členěna předsazenými pilastry s konzolovými hlavicemi a prosklenými výkladci. Horní část je zvýrazněna římsou se zlatem rámovanými  kazetami. Nad vstupem je dominantní převýšená část římsy tvořící markýzu s nápisem Cafe Bulldog. Je nesena nádherně tvarovanými kovovými konzolami s povrchem v patinované zeleni. Vstup je rozdělen středním sloupkem s hlavicí tvořenou soškou hlavy buldoka s doutníkem (jako Winston Churchill). Prosklení dvojice vstupních dveří je obohaceno o barevnou vitráž, která má ve vikýři nad vstupem geometrické rostlinné motivy. Před kavárnou je terasa z exotického dřeva, jejíž členění a provedení navazuje na  průčelí. Nádoby na květiny mají kruhové kazety a nápadité zábradlí ukotvené do soklu terasy ohýbanými tyčemi.

Café Bulldog v Břeclavi.Foto: Jiří Zálešák
Café Bulldog v Břeclavi. Foto: Jiří Zálešák

Výsledný dojem je velmi přesvědčivý a připadáte si jako někde uprostřed „staré dobré Anglie“. Cafe Bulldog má také ve štítě nápis „Tradicional British Pub“ a vysloveně láká k návštěvě.

Ušlechtilý a individuálně navržený interiér vás překvapí kvalitním provedením a můžete se zde cítit jako v tradiční britské hospodě. Má historizující styl s propracovanými detaily. Základním prvkem je tmavé obložení z voskovaného dubu s motivy kazet a sloupků s hlavicemi, doplněný zvýrazněným mosazným soklem. Sytě zelené stěny jsou z benátského štuku, část je obložena cihelnými pásky, dlažba je režná. Na stropě je kombinace dřevěného obkladu a bílých štukových ploch s velkými kruhovými kazetami. I v interiéru najdete nádherné motivy barevné vitráže a leptaného skla. Vedle baru a v zadní části kavárny jsou boxová posezení obloukového tvaru s koženými sedačkami a stoly s masivní osmibokou nohou. Ostatní stoly mají lehké kovové provedení, židle a křesly jsou z ohýbaného dřeva s červeným čalouněním. Před barem je kruhový mosazný lustr z mléčného skla, nad boxovým posezením polohovací lampy se stínítky ze zeleného skla, mosazné lucerny nad barem a ve vstupní bráně mají osmiboký tvar. Barový pult a stoly s mosaznou obručí mají mramorové desky. Interiér a exteriér kavárny je tak nápaditý a propracovaný, že jej nelze obsáhnou v několika větách.

Malá poznámka závěrem: Při návštěvě kavárny mě překvapila přítomnost kuřáků a přišlo mi to jako vada na její kráse. Byl jsem dvakrát v Londýně, poprvé v době, kdy se v hospodách a kavárnách kouřilo, vzduch byl těžký a přes cigaretový dým bylo obtížné dohlédnout do tmavých koutů. Při druhé návštěvě tam byl jako mávnutím kouzelného proutku „křišťálový“ vzduch, nadechnutí bylo balzámem a všichni na sebe viděli. Kuřáci kouřili na ulici nebo ve dvoře a uvnitř bylo stejně plno jako dříve. Kuřáci nepřestali chodit kvůli zákazu kouření a navíc tam byli i nekuřáci, kteří by dříve nepřišli. Výsledkem byl nárůst počtu zákazníků a myslím, že tak by tomu mohlo a mělo být i u nás.

 

Ing. arch. Jiří Zálešák

autorizovaný architekt České komory architektů

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …