foto:zpravodajmikulov.cz

Bývalá hasičská zbrojnice je opět na prodej

MIKULOV (js) – Mikulovští zastupitelé na svém posledním zasedání rozhodovávali o dalším osudu budovy bývalé hasičské zbrojnice.

Po dlouhé diskusi nakonec rozhodli. Vzali zpět své usnesení z 23. dubna loňského roku, kterým se zavázali, že budovu na ulici Svobody prodají nebo pronajmou jen tomu, kdo v ní zřídí farmářskou tržnici. V termínu se totiž nepřihlásil ani jediný zájemce.

Velká diskuse byla ukončena hlasováním. Většinovou podporu patnácti z jednadvaceti přítomných zastupitelů získala revokace loňského usnesení a zastupitelé se také rozhodli nabízet budovu k prodeji bez dalších podmínek.

„Uvidíme, jaký o ni bude zájem, když jsme ji teď odblokovali. Cena podle znaleckého posudku zůstává stejná, osm milionů korun a odhady na sanaci jsou zhruba dvanáct milionů,“ řekl starosta města Rostislav Koštial. Zda se o budovu někdo přihlásí, bude známo do dubna.

„Jsem pro uvolnění nemovitosti a je mi líto, že byla zavalena politickou hysterií, která se kolem toho loni spustila,“ řekl svůj názor Slavomír Měšťánek (KDU-ČSL).

Ne všichni zastupitelé však se zrušením dřívějšího rozhodnutí souhlasili. Podle Zbyňka Turečka (ČSSD), který byl členem přípravného výboru místního referenda, bylo schválení tržnice v budově staré hasičské zbrojnice předešlým zastupitelstvem výborným politicko-taktickým tahem. „Když je tržnice schválená, proč chodit k hlasování a tím se odradila spousta občanů města od účasti na referendu,“ řekl při diskusi. „Doufám, že nyní mnoho občanů města, kteří chtěli ve městě tržnici, pochopí, k čemu bylo referendum a jak lehce se dá změnit usnesení zastupitelstva,“ dodal opoziční zastupitel.

Dalším, kdo návrh nepodpořil, byl i Vojtěch Jedlička (KSČM). „Nelíbí se mi, jak snadno revokujeme rozhodnuti zastupitelstva,“ řekl zastupitel a zároveň podotkl, že by město mělo vyčíslit minimální náklady na zprovoznění tržnice, než celou věc definitivně odpíská. Podzimní místní referendum o zřízení farmářské tržnice sice není podle něj právně závazné, ale město by přeci jenom mělo vyslechnout vůli občanů a zkusit, zda je a za jakých podmínek tržnice v Mikulově životaschopná.

S tímto názorem zásadně starosta města nesouhlasí. „Nejsme tu od toho, abychom podnikali jako trhovci a myslím si, že potencionální zájemci z řad podnikatelů měli dostatek času na to, aby na výzvu prodeje či pronájmu nemovitosti zareagovali,“ zdůraznil Rostislav Koštial a zároveň ujistil, že město nepodpoří jakýkoliv prodej, byť finančně výhodný, pokud by byl záměr kontroverzní. Navíc budova je památkově chráněná.

Zastupitelům také předložil návrh na využití budovy, pokud se nenajde žádný zájemce. V bývalé zbrojnici si starosta dokáže představit stálou expozici soudobého umění ze sbírky Mikulovského výtvarného sympozia. „Tato galerie by byla jednou z největších v republice. Přeci jen sbírka z jednadvaceti ročníků „dílny“ je už dost bohatá a její cena je odhadována na téměř čtyřicet milionů korun,“ doplnil Rostislav Koštial.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …