Břeclav bude už podesáté rajská

Slavnosti rajčat v Břeclavi vstupují do desátého ročníku. Oslava prvního kulatého jubilea slavností, které představují rajče jako typickou prodinu pro Břeclav a okolí ve všemožných barevných i chuťových variacích, přinese v sobotu 12. srpna návštěvníkům pořádnou dávku rajských zážitků. Vypukne v 10 hodin v uličce u synagogy a letos poprvé rozšiřuje program také ke kinu Koruna.

Do uličky u synagogy se nastěhuje kulinářské umění z celého světa. Ochutnáte quesadillas z Guatemaly, španělskou paellu, drcená rajčata ze středního Řecka, americký pulled pork hot dog i mexické tacos. Přes talíř se podíváte i na Krétu, do Argentiny a Maďarska. Seženete tu koření, paštiky, nakládaná rajčata, domácí těstoviny, hořčici i povidla. A osvěží vás Bloody Mary, Tomato Fresh, rajský radler, červený pivní speciál i rajčatová limonáda.

„Kromě zavedených stálic a hitů mezi stánkaři najdete i novinky jako provokativní kombinaci rajčat a hmyzu, domácí sladkosti anebo autentickou neapolskou pizzu. Ta už je pár let i na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO jako součást kulturní a kulinářské tradice Itálie,“ láká místostarosta Břeclavi Petr Vlasák, který je zakladatelem Slavností rajčat.

Ty za deset let své existence daly vzniknout již několika zcela novým rajským pokrmům. Právě tady se zrodil třeba rajský burčák přezdívaný „rajčák“ nebo zmrzlina z rajčat. Vznikly díky nim i produkty, které se poté stabilně usadily na trhu. Mezi nimi je třeba fermentovaná rajčatová zálivka Fermato, jejíž první sklenice se prodaly právě v uličce u synagogy.

Cirkus trochu jinak a The Tap Tap!

Vydatné menu si Rajská Břeclav naloží ke kulatinám nejen na prodejních stáncích, ale i na pódiu.

Hlavní hvězdou programu bude originální orchestr studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap! Představí se kreativní, artistická a umělecká společnost Cirkus trochu jinak z Ostravy, funky hrající Sajmon ad Garfunkers z Brna a nemůže chybět domácí cimbálová muzika Břeclavan. Svůj další rekord se na slavnostech pokusí získat maxijedlík Jaroslav Němec, kterého čeká „břeclavský masakr cherry rajčátek“.

Za zhlédnutí určitě stojí i výstava osvědčených odrůd i novinek rajčat všech tvarů, velikostí a (téměř i) barev v prostorách synagogy. Tam, ale i v sousedním Lichtenštejnském domě, si lidé mohou prohlédnout také aktuální výstavy z dílny Městského muzea a galerie Břeclav. Děti po celý den zabaví výtvarné dílny, malování na obličej, tvoření s balónky a další.

Zdroj: www.breclav.eu

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

TAK NÁM PŘIVEZLI FERDINANDA

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / muzeum pod vodárnou 5. 7. – 20. 9. …