Instalace básní Jana Skácela v Galerii Závodný. Foto: Jitka Sobotková

Básně i erotické výjevy v Galerii Závodný

MIKULOV (js) – Galerie Závodný připravila další ze série velmi zajímavých výstav. Setkání dvou žen – Aleny Foustkové a její rakouské kolegyně Evy Schlegel.

Jejich práce jsou v mikulovské galerii k vidění až do 7. listopadu. Alena Foustková svůj projekt plný poezie Jana Skácela připravila speciálně pro Galerii Závodný. A protože se dlouhodobě zabývá problematikou masových médií a všímá si znaků a symbolů, které jsou pro naši dobu charakteristické, využila ve své práci čárový kód. Ten v rovině obchodní komunikace zastupuje písmo.

„V instalacích paní Aleny se však čárový kód stává vizuálním objektem, barevně i rytmicky členěným. A právě prostřednictvím čárových kódů překládá vybrané básně moravského básníka Jana Skácela do jazyka moderní konzumní společnosti. Jednotlivé rýmy a verše přepisuje do geometrických a barevných vzorců, minimalistických uskupení,“ vysvětluje kurátorka Vladimíra Brucháčková Závodná. Výstava v přízemí galerie je rozčleněna do několika částí včetně knihovny plné Skácelových sbírek a vydaných knih či dvoumetrové papírové instalace básně Židovský hřbitov v Mikulově.

V prvním patře galerie jsou k vidění sítotisky na olověných deskách či na skle Evy Schlegel. Tato výstava dorazila do Mikulova přímo z Moskvy, kde rakouská výtvarnice vystavovala. „Vždy ji zajímají situace, které zaznamenávají zlomovou polohu, okamžiky mezi tíhou a lehkostí, létáním a pádem, pohybem a klidem. Přitahují ji paradoxy a momenty, kdy nelze dešifrovat skutečný význam dané situace,“ říká kurátorka výstavy. Velmi zajímavou část její tvorby, kterou přivezla také do Mikulova, představují snímky mraků a erotických výjevů na dřevěných deskách, které pokrývají několikanásobné vrstvy laku.

Galerie Závodný je otevřena od úterý do pátku od 11 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …