Helešic je mistrem ČR na dlouhé dráze

HOŘÍN (juh) – V sobotu 4. dubna se konalo mezinárodní mistrovství ČR ve veslování na dlouhé dráze na kanále mezi Vraňany a Hořínem.

Na trati dlouhé šest kilometrů si vedl nadmíru dobře Břeclavan Lukáš Helešic, který byl v lednu oceněný jako český talent roku 2014. Ačkoliv je teprve prvním rokem v kategorii mužů, zvítězil na této zrádné trati ve své disciplíně dvojce bez kormidelníka se svým novým kolegou Jakubem Podrazilem. Lukáš, startující v dresu Dukly Praha a trénující (zatím, než dokončí maturitní ročník) v Břeclavi, zvítězil se svým parťákem o 2,5 vteřiny před kolegy z Dukly Praha.
Dále se dobře vedlo Petru Rampulovi, jenž skončil na skifu mezi muži lehkých vah do 23 let na pátém místě časem 24:27 minut. Jeho bratr Richard startoval také na skifu, ale jelikož nesplňuje kritéria pro kategorii lehkých vah, startoval i s úřadujícím mistrem světa Ondřejem Synkem. Jeho závodní čas byl pouze o šest vteřin za výkonem jeho bratra, výsledkově však skončil ve druhé polovině startovního pole, stejně jako ve skifu žen Anežka Buzrlová a Markéta Nedělová.
Ve skifu dorostenců Dalibor Neděla a Adam Jurčík startují prvním rokem v nové kategorii, stejně jako ve dvojce juniorů Jakub Klimovič a Petr Schmidt. Na mistrovství do Hořína tak jeli nabírat zkušenosti ve vyšší věkové kategorii.
„Většina posádek již byla na soustředěních, kde veslaři najíždějí spousty kilometrů po dlouhé zimě. Nyní jsou natrénované kilometry velmi důležité a jsou jako odrazový můstek na tento vytrvalostní závod a následující reprezentační kontrolní závody. Bohužel naše seniory a seniorky čeká maturita a přijmací zkoušky, tudíž jsme dosud žádné soustředění neabsolvovali a proto jsme také přední pozice neočekávali. Nicméně se na kontrolních závodech představí Lukáš Helešic (Dukla Praha), Aleš Suský, Petr Rampula, Anežka Buzrlová a Markéta Nedělová,“ uvedl břeclavský trenér Josef Akai.