Rozhovor týdne Milan Sedláček místostarosta Valtic: Spolupráce může obcím ušetřit peníze

 

VALTICE – Osmnáct obcí a měst tzv. malého okresu Břeclav je zapojeno do projektu Svazu měst a obcí ČR s názvem Obce sobě. Více nám prozradil valtický místostarosta Milan Sedláček, koordinátor meziobecní spolupráce.

Co je cílem tohoto projektu?

Cílem projektu je podpořit společné strategické plánování a řízení poskytování veřejných služeb. Výsledným efektem spolupráce obcí by měla být řešení, která uspoří finanční prostředky. Předpokládá se, že i stát přihlédne ke spolupracujícím obcím a nějakým způsobem je podpoří.

Jakých oblastí se bude spolupráce obcí týkat?
V průběhu projektu, který probíhá od 1. května 2013 do 30. července 2015, budou řešena tři povinná témata: školství a předškolní vzdělávání, sociální služby a odpadové hospodářství. Čtvrté plošné téma bude volitelné a rozhodnou o něm hlasováním zástupci měst a obcí na svém prvním setkání v červnu 2014. Pátým tématem, rovněž volitelným, je tzv. aglomerační téma, které se bude týkat hlavně města Břeclavi a měst, či obcí, které se s tématem ztotožní.

Jaká volitelná opatření přicházejí do úvahy?
Řešitelský tým již kontaktoval všechny zástupce měst a obcí v regionu a na základě prvních analýz navrhuje jako volitelné plošné téma pro celé území obce s rozšířenou působností (ORP) Břeclav bezpečnost (městská policie, prevence kriminality, sociální začleňování) a jako aglomerační téma cestovní ruch a volnočasové aktivity.

Jak bude spolupráce vypadat v praxi?
Ve všech nastíněných pěti tématech bude zpracovaná podrobná analýza a vytvořena rozvojová strategie pro území obce s rozšířenou působností Břeclav. Strategie bude samozřejmě odrážet potřeby všech obcí a měst v působnosti ORP Břeclav a bude již jenom na dobrovolném rozhodnutí zastupitelstev, zda do projektu vstoupí, respektive v něm budou pokračovat. V žádném případě ale nejde o nějaké slučování obcí.

Funguje podobný projekt někde jinde?
Projekt je vypracován po vzoru Francie, kde funguje asi 18 let. Tam zjistili, že díky vzájemné spolupráci ušetřili zhruba 1/3 nákladů a tyto ušetřené peníze mohli znovu investovat do rozvoje obcí. Totéž předpokládáme i u nás.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …