Povinné čipování sníží počty opuštěných psů

Majitelé psů často přemýšlejí, jak nejlépe označit své mazlíčky, aby se jim v případě ztráty vždy bezpečně vrátili zpět domů. Někteří píší své adresy a telefony na obojek, jiní k tomuto účelu používají různé typy adresářů, další spoléhají na psí známku nebo tetování.

V poslední době však nastal velký boom označování psa mikročipem. Tato metoda má své sympatizanty i odpůrce. Mikročip je přitom technologie, která má obrovský potenciál a může značně ulehčit situaci opuštěných zvířat v útulcích.

Čipovat, či nečipovat? To je otázka, před kterou se musí postavit každý pejskař. Obě varianty mají své zastánce i odpůrce. Většina odborníků se však shoduje, že v otázce aplikace čipů výrazně převažují pozitivní účinky nad negativními. Někteří dokonce doporučují zavedení povinného čipování, které zavedla řada velkých českých měst. „K povinnému čipování se již dříve odhodlalo několik, zvláště pak větších měst. Je to např. Praha, Ostrava, Děčín, Plzeň, Karviná, Havířov, Přerov a další. Města, která povinné čipování zavedla, si opatření skutečně pochvalují a některé útulky hlásí i snížení počtu každým rokem přijímaných opuštěných zvířat do útulku, zároveň také rychlejší navrácení ztraceného zvířete původnímu majiteli,“ komentuje současnou situaci Jiří Žák, autor projektu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Společník pro život, který se dlouhodobě zabývá situací opuštěných zvířat v ČR.

Více info o této problematice najdete na níže uvedeném webu.

zdroj: vfu.cz, foto: Wuns

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …