K REFERENDU O HASIČSKÉ ZBROJNICI PŘIŠLO MÁLO LIDÍ

Mikulov – K historicky prvnímu mikulovskému referendu přišlo uplynulý víkend málo lidí. K osudu budovy bývalé hasičské zbrojnice na ulici Svobody se vyjádřilo pouze 19,3 procenta voličů. Referendum je tak neplatné.

Otázka referenda zněla: „Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města Mikulov schválilo využití objektu bývalé hasičské zbrojnice v Mikulově jako tržnice?“ Hlasování probíhalo stejně jako komunální volby v pátek a v sobotu ve všech sedmi volebních okrscích, ale v jiných volebních místnostech. Hlasovací lístek dostali lidé až přímo na místě. Této možnosti však využilo velmi málo lidí.

Dosavadní starosta města Rostislav Koštial bere výsledek referenda pozitivně a domnívá, že (ne)účast lidí jasně ukázala, že bylo zbytečné. Mikulovští zastupitelé totiž přeměnu budovy bývalé hasičské zbrojnice na tržnici již schválili na svém červnovém zasedání. Přesto zastánci referenda trvali na jeho konání, o čemž rozhodoval i soud.

„Nyní zvítězil zdravý rozum a my budeme moci nakládat s majetkem tak, jak je nám stanoveno zákonem. Budeme se snažit najít kupce či pronájemce budoucí městské tržnice, a pokud by se nenašel, tak k tomu musíme, coby nové zastupitelstvo, zaujmout stanovisko,“ řekl Rostislav Koštial.

Iniciátorka referenda Ilona Žišková Vágnerová, které končí mandát v městském zastupitelstvu, k nízké účasti řekla. „Negativní kampaň, kterou vedla minulá a asi i budoucí radnice, sehrála určitě svou roli. Nesešlo se sice dostatečné kvorum, ale drtivá většina z těch, co našli volební místnost (někde až ve 2. patře), hlasovala pro tržnici. Lidé rozhodli.“

Náklady na konání referenda jsou zhruba sto tisíc korun. Část výloh přislíbil uhradit podnikatel Ladislav Kolmačka. Ten přišel před rokem s myšlenkou na zřízení městské tržnice v opuštěné budově po hasičích. Neplatné referendum tuto proměnu podle starosty města nekomplikuje. „Panu Kolmačkovi budovu za předem stanovených podmínek nabídneme. Ať si ji koupí, nebo pronajme v řádné soutěži,“ dodal Rostislav Koštial s tím, že během uplynulých měsíců se objevili další zájemci o budovu. Se všemi bude nové vedení města jednat a nemovitost řádně nabízet.

js

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – The Gardeners

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 sobota 1. 6. 2024 ve 20 hodin Acoustic-pop …