Geisslers Hofcomoedianten si premiéru odbudou v Mikulově na náměstí

Břeclav – Již čtvrtým rokem vzniká pod hlavičkou souboru Geisslers Hofcomoedianten festival, kterým by tento soubor rád připomněl zanikající tradici zámeckých a klášterních divadel po celé České republice. Jedná se o putovní festival, kde Geisssleři sehrají vždy jednu ze svých inscenací v místech, se zapomenutou divadelní tradicí. S dalším ročníkem Festivalu zámeckých a klášterních divadel zamíří Geisslers Hofcomoedianten i do Jihomoravského kraje.

Pro každý ročník festivalu je připravena nová inscenace, letos ponese název Dvě komedie v komedii a jde o vůbec první zachovaný text, kde byl využit princip divadla na divadle. Premiéra Dvou komedií v komedii se bude konat v Mikulově na náměstí před Dietrichsteinskou hrobkou, a to 1. srpna 2014. Potom s tímto kusem objedou Geisslers Jihomoravský kraj se zastávkami na zámcích v Lednici, Valticích a Lysicích. Na konci srpna odehrají celkem pět svých inscenací v rodném Kuksu na festivalu Theatrum Kuks a dále budou pokračovat s hraním v Královéhradeckém kraji.

„Hlavním účelem festivalu je připomenout polozapomenutou divadelně-společenskou funkci zámeckých a klášterních divadel 17., 18. a 19. století. Naší snahou je toto neprávem nazývané ,období temna´ české divadelní historie revitalizovat a jak jinak než současným divadlem, které vzniklo na základě textu právě z repertoáru jednoho ze zámeckých divadel. Na festivalu vystupující nezávislá divadelní skupina Geisslers Hofcomoedianten, která se ve své dramaturgii orientuje na hledání paralel mezi současným a barokním divadlem, patří mezi nejuznávanější inscenační odborníky na toto období,“ říká umělecký šéf festivalu Petr Hašek.

Geisslers Hofcomoedianten je divadelní společnost mladých profesionálních umělců znovuobjevující barokní kulturní dědictví českých zemí. Cílem jejich dramaturgie není pouze objevovat a rekonstruovat prameny „dávno zašlé doby“, ale na základě barokních předloh a principů vytvořit současné a živé divadlo vyjadřující se k dnešku.   Sláva Geisslerů stoupá strmě vzhůru (nominace na inscenaci roku 2010 a 2011 v anketě Divadelních novin), hrají s úspěchem na tuzemských a zahraničních festivalech, v říjnu 2012 absolvovali měsíční turné po Spojených státech amerických a v roce 2013 si zahráli na mezinárodních festivalech v Monaku, Francii a Itálii.

Více informací o Geisslers Hofcomoedianten na: www.geisslers.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Muzejní noc – Břeclav 90´

BŘECLAV / park u nádraží 26. května od 17 hodin Městské muzeum a galerie Břeclav …