Pondělí , 15 Červenec 2024

Dvaadvacátá mikulovská „dílna“ je doménou malířů

MIKULOV – (js) – Dvaadvacátý ročník Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“ byl v sobotu 11. července slavnostně zahájen. Mikulovský zámek se na měsíc promění v ateliér, kde budou až do 8. srpna tvořit významní čeští i zahraniční umělci.

Kurátor letošního ročníku Oldřich Tichý společně s teoretikem Ivanem Neumannem pozvali na Moravu české výtvarníky, malíře Mikoláše Axmanna, Martina Čadu, Luďka Filipského, Vladimíra Franze a slovenského fotografa Petera Župníka. Společně s nimi bude mít možnost tvořit i student, mikulovský rodák František Zelinka, který je v roli asistenta sympozia.

Po zralé úvaze s Ivanem Neumannem jsme vybrali sestavu umělců, kteří mají v hlavě nejenom skvělé nápady a představy, ale dokážou je hlavně zrealizovat, a to na skvělé úrovni. Nechtěl jsem, aby byli jen centrálně z Prahy, takže jsme vybírali napříč celou Českou republikou i za hranicemi. A povedlo se. Jen jsme nemohli kvůli rekonstrukci zámecké zahrady pozvat sochaře, ale máme tu skvělé malíře, grafika, fotografa. Je se na co těšit,“ řekl při slavnostním zahájení kurátor Oldřich Tichý. Všichni účastníci se také krátkou prezentací své tvorby představili. Pozdě večer zahrála kapela Krásné nové stroje se svým frontmanem Stanislavem Divišem, který byl kurátorem loňského ročníku dílny.

Slavnostní vernisáž 22. ročníku MVS „dílna“ bude na mikulovském zámku v sobotu 8. srpna. „V rámci sympozia proběhne i jedna zajímavá doprovodná akce určená pro širokou veřejnost, a tou je varhanní koncert účastníka sympozia Vladimíra Franze, s názvem Protínání,“ řekla produkční sympozia Kateřina Šílová. Koncert zazní 25. července od 18 hodin v Dietrichsteinské hrobce.

foto:  Mikulovská rozvojová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …