Foto: David Starnovský

Dobrovolníci uklízeli břehy řeky Dyje

BŘECLAV – Plastové láhve, krabice, hadry, ale i satelitní anténa.

To byly „úlovky“ dobrovolníků, kteří se rozhodli vyčistit břehy břeclavské Dyje.S iniciativou vyčistit okolí potoků a řek přišlo Povodí Moravy. Společně s ochránci přírody, školami nebo zástupci různých zájmových sdružení vyčistili zaměstnanci Povodí Moravy desítky kilometrů břehů v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském kraji a na Vysočině.

V Břeclavi byly vypsány na úklid břehů dva termíny. První pokus ale dopadl rozpačitě. K Vídeňskému mostu přišlo v sobotu 29. března pět dobrovolníků, kteří zde marně hledali někoho dalšího. Nenechali se ale odradit, koupili si na vlastní náklady igelitové pytle a posbírali pořádnou hromadu odpadků všeho druhu. Organizační zádrhel vznikl tím, že se tito pomocníci předem nedomluvili s Povodím Moravy. Protože všichni další zájemci dali přednost druhém termínu, rozhodlo se Povodí Moravy soustředit všechny síly až na sobotu 5. dubna. Nicméně po upozornění naší redakce okamžitě zajistili pracovníci břeclavského závodu Povodí Moravy odvoz hromady odpadků, kterou nasbírala pětice dobrovolníků.

„Oceňujeme, že těchto pět lidí přišlo k řece a ve vlastní režii uklízelo břehy Dyje. Několikrát jsme ale avizovali, že dobrovolníci, kteří se do této akce budou chtít zapojit, mají kontaktovat Povodí Moravy prostřednictvím mé osoby a já už s nimi domluvím podrobnosti (místo srazu, předání pracovních pomůcek apod.). Bez předchozí domluvy není možné zajistit efektivní koordinaci a předání pracovních pomůcek, protože neznáme předem počet osob. Aktivity účastníků si i přesto velmi vážíme a rádi je uvidíme příští rok,“ vysvětlila úvodní nedorozumění Gabriela Tomíčková, tisková mluvčí Povodí Moravy.

Minulou sobotu už to bylo jiné a vše fungovalo podle plánu. Na úsek mezi Vídeňským a Bratislavským mostem se předem přihlásila skupina lidí z hnutí Brontosaurus. Na Nové Dyji se zase na úklidu vedle několika dobrovolníků podílela i skupina vězňů z břeclavské věznice. „Už v průběhu týdne pomáhali s úklidem břehů břeclavští skauti, kteří se zaměřili na úsek od Vídeňského mostu po průmyslovou školu,“ připomněl další pomocníky vedoucí břeclavského závodu Povodí Moravy Ladislav Vágner. Jeho lidé po minulé sobotě odvezli plnou vlečku odpadků. Jak je vidět, těch, kteří si řeku pletou s popelnicí, je mezi námi ještě stále víc než dost.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Burza vyřazených knih

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav od 4. do 8. září 2023 / 09.00 – 18.00 …