V pátek začíná XVIII. ročník Festivalu národů Podyjí

MIKULOV

21. – 23. 7. 2017

Spolek Národy Podyjí se spolu se svými českými a rakouskými partnery osmnáctým rokem zabývá soužitím národů a národnostních menšin v oblasti multikulturního česko-rakouského příhraničí podél toku řeky Dyje. Na festivalu prezentují zástupci menšin kulturní tradice, které se snaží udržovat – nejen kulturním vystoupením a folklorními ukázkami, ale i svou kuchyní a svými tradicemi.

Festival má nezanedbatelný přeshraniční dopad. Setkávají se zde zástupci národů a národností česko-rakouského příhraničí. Moderace hudební části programu i všechny tiskoviny a popisky kuchyní jsou důsledně dvojjazyčné. V programu vystoupí
i hudební soubory z rakouské strany Podyjí. Na ochutnávce místních vín se k „místním“ počítají samozřejmě také přilehlé rakouské obce. A konečně, letošní XVIII. ročník je oficiální součástí dolnorakouského Weinviertelfestival 2017.

Festivalový program zahajuje tradičně již v pátek vernisáží výstavy uměleckých děl vybraného autora. Letos se v galerii Konvent seznámíme se souborem prací Líby Taylor (pro připravovanou publikaci Jihomoravské komunitní nadace) Víchernice – fotografie moravských stařenek ze Slovácka, pro které není neobvyklé nosit denně kroj svého kraje. Bude následovat panelová diskuse Folklór jako výzva, kterou bude moderovat Iva Tereza Grosskopfová (psychoterapeutka, filmová dokumentaristka) – hosty budou Vlasta Černá (folkloristka, Plzeň), Lenka Kožďonová (horalka, Dolní Lomná, Moravské Slezsko) a Petr Ševčík (vedoucí taneční složky souboru Pálava). Páteční program Baví vás Mikulov bude pokračovat na Náměstí.

Sobota je věnovaná prezentaci až dvaceti národních kuchyní etnik žijících v oblasti Podyjí, provázená celodenním programem, na kterém se vystřídá více než tucet hudebních a tanečních skupin. Krátký vstup bude věnován slavnostnímu zakončení Letního putování po vinařských stezkách Mikulovska 2017. Kulinářská nabídka je doplněna již zmíněnou ochutnávkou
místních vín.

Součástí sobotního programu je také položení věnců obětem národnostní nesnášenlivosti v Pohořelicích, Drasenhofenu
a Poysdorfu za účasti zástupců města, spolku a zájemců z řad návštěvníků.

Festival končí v neděli veřejnou snídaní Permanent Breakfast pro účastníky festivalu i náhodné kolemjdoucí. Je to tradice, kterou v prvních ročnících do Mikulova přinesla skupina česko-rakouských umělců.

Cílem projektu a činnosti spolku je vyzdvižení etnické různorodosti coby pozitivního regionálního specifika, zvýšení tolerance a pochopení problémů menšin majoritním obyvatelstvem, jakož i podpora sebevědomí a pocitu respektovanosti u minoritních skupin. Projekt se o to snaží způsobem, který slibuje u širokého publika nejvyšší akceptaci a nejnižší kontroverznost: jako kulinární a kulturní setkání a prezentaci zde žijících etnik. Za dobu existence se podařil slušný kus práce. Nejen v Mikulově, kde je vliv působení spolku přímo hmatatelný v podobě rostoucího sebevědomí coby národnostně mimořádně tolerantního a bezproblémového města, ale i na obou stranách hranice, kde si Národy Podyjí vytvořily pozici významného integračního prostředníka.

Program festivalu

pátek 21. 7. 2017

16.30 vernisáž výstavy fotografií Líby Taylor, představení připravované publikace (Zlata Maděřičová, JMKN)

17.00 diskuse s pozvanými folkloristy

19.00 – 22.00 hudební program na Náměstí

sobota 22. 7. 2017

10.00 – 24.00 vystoupení souborů a sólistů národnostních menšin, prezentace kulinářských specialit Národů Podyjí

16.00 vzpomínka obětí národnostní nesnášenlivosti

neděle 23. 7. 2017

10.00 veřejná snídaně pro obyvatele a návštěvníky města Mikulov Permanent Breakfast

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …