Výstava vín v Bílovicích měla dvojí vítěze

VELKÉ BÍLOVICE – Ve Velkých Bílovicích se o víkendu konal 4. ročník výstavy vín. Dařilo se odrůdám Tramín červený a Cabernet Sauvignon.

Do soutěže o nejlepší víno loňského roku se hlásili zejména moravští vinaři, ale vzorky přišly také ze Slovenska a Rakouska. Tradičně se výstava věnovala také kategorii naturálních vín, která se tvoří s minimálním zásahem a přidanými látkami. Soutěž tak měla „dvojí“ vítěze. Hlavní hvězdou pak byl Veltlín zelený, který byl vyhlášen odrůdou roku 2014.

Celkem 18 komisí hodnotilo 506 vzorků přihlášených vín v hlavních kategoriích šampión bílých vín, červených vín a to samé v naturální variantě. Letošní specialitou byla nová kategorie Nejlepší Veltlínské zelené, kterou Velkobílovičtí vinaři otevřeli speciálně pro svá vína té nejlepší odrůdy loňského roku.

„Přestože počasí loňského roku nebylo pro vína příliš příznivé, přihlášená byla opravdu pěkná, svěží a ovocitá vína,“ hodnotí odborný garant výstavy Stanislav Hrabal a dodává: „Loňský rok nedělal složitá vína se strukturou, ale v tom je právě kouzlo jarního moravského vína – každý ročník je opravdu jiný.“ Šampionem bílých vín byl zvolen Tramín červený, pozdní sběr 2013 z místního vinařství Sedlák. Šampionem červených vín pak byl vyhlášen Cabernet Sauvignon, pozdní sběr 2013 z vinařství Sing Wine.

V kategorii naturálních vín soutěžila vína 2-3 roky stará. Díky odlišnému režimu jejich přípravy, který nepočítá s většími zásahy a přidanými látkami, trvá jejich zrání a zpracování delší dobu. „Co vinař, to úplně jiný styl,“ komentuje vzorky ve speciální kategorii zástupce komisařů Stanislav Hrabal. V této kategorii bodovala vinařská obec Čejkovice, kde vyhrál šampiona bílých naturálních vín její zástupce Petr Kočařík. Titul šampion červených vín pak putoval do Rakvic za Milošem Michlovským.

V kategorii nejlepší Veltlínské z Velkých Bílovic soutěžili členové spolku. Nejlepším vzorkem této tradiční odrůdy, která v současnosti zažívá velkou renesanci, byl zvolen ten z vinařství Stanislava Mádla. Výstavu navštívilo přibližně 650 lidí. „Vypilo se všechno víno, odhaduji asi tak 1.200 litrů vína, takže všechna vína si našla své fanoušky,“ dodává s nadsázkou za organizátory Michal Tetur.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …