Vinařská soutěž Meditrina – to bylo sólo pro ženy a víno. A za rok bude opět

Velké Pavlovice – Vinařská soutěž s komisí složenou výhradně ze samých žen má za sebou první ročník. V sobotu 7. března se v Sokolovně ve Velkých Pavlovicích sešly degustátorky z Čech a Slovenska nad 220 vzorky vín. Večerní vyhlášení vítězů provázel kulturně-společenský program pro veřejnost.

Meditrina dostala svůj název podle římské bohyně zdraví a vína a její organizátorky si vzaly za cíl spojit profesionálky vinařského oboru, aby představily svoji práci a vytvořily možnost profesního setkávání.
„Cílem soutěže je pozvednout povědomí o přínosu žen do vinařského světa a přiblížit nejlepší tuzemská i zahraniční vína z jejich pohledu. Meditrina také poslouží k navázání výrobních, obchodních a společenských vztahů mezi výrobci vína, obchodníky a spotřebiteli,“ uvedla k myšlence soutěže její zakladatelka Pavla Škrabalová, tajemnice VOC Modré hory.
Vzorky z Moravy, Slovenska, Rakouska, Argentiny a Španělska hodnotily čtyři komise po pěti degustátorkách s kvalifikací Státní zemědělské a potravinářské inspekce a v některých případech i International Organisation of vine and Wine, tedy mezinárodním oprávněním k posuzování vína. Odborným garantem byla Ing. Katarína Furdíková, Ph.D. z Fakulty chemické a potravinářské v Bratislavě.

Šampionem soutěže se stalo Rosé Turold
Dopolední část byla věnována odbornému hodnocení. Hodnotitelky zvolily šampionem soutěže Rosé Turold, pozdní sběr, 2014, z produkce Víno J. Stávek Němčičky. Toto víno se stalo i vítězem kategorie rosé a klaretů.
Mezi suchými a polosuchými víny vyhrál kabinetní Ryzlink vlašský 2014 z vinařství Leoše Horáka, nejlepším červeným téže kategorie bylo Rulandské modré, 2013, z produkce Michala Sadloně ze Slovenska.
V polosladkých vínech zlatou medaili získal Hibernal, pozdní sběr, 2014 od společnosti Metroflora s.r.o.
Jako nejlepší sladké víno byl zvolen Alibernet, slámové víno, 2012 z vinařství Oldřicha Drápala st., který je i autorem vítězné kolekce.
Ženy a sladká vína? Předsudek!
Hodnocením komise byli příjemně překvapeni i samotní vinaři, z nichž někteří na počátku měli zažitou stereotypní představu o tom, jaká vína mají ženy rády. „Maličko zavádějící je mužský názor, že by měli dát do soutěže spíše vína sladší. Ihned byli vyvedeni z omylu a upozorněni, že komise jsou složeny z profesionálních degustátorek, které umí posoudit zejména vína suchá a polosuchá a přirozeně i všechna ostatní,“ uvedla organizátorka Pavla Škrabalová.
Že si ženy zaslouží plný respekt a jejich názor muže zajímá, potvrzuje i Jan Stávek, enolog a autor šampiona této soutěže.: „Ženy, které víno znají, ho berou s neobyčejnou ušlechtilostí jako dar přírody. Degustátorky jsou rovnocenným partnerem mužů a obsazují vážené pozice v mezinárodních degustačních komisích. Jen nemoudrý muž by jejich talent a potenciál podcenil“, řekl.

Večerní dámská jízda
Večerní částí pro veřejnost provázela první Miss víno Barbora Pleskačová a společně s ní slavnostního vyhlášení výsledků paní Pavla Škrabalová. Módní studio Elisha přispělo do programu přehlídkou, na které modely prezentovaly přímo i některé členky hodnoticí komise. Taneční skupina rovněž složená s dam předvedla vystoupení v latinskoamerickém rytmu, předtančení se zhostil manželský i taneční pár Novosadových a zazpívala skupina Schovanky. Akci podpořilo také město Velké Pavlovice a další příznivci z Velkých Pavlovic a okolí. Meditrina si proto ponechá Velké Pavlovice jako svůj domov i pro příští ročník.

meditrina2

O soutěži Meditrina
Soutěž Meditrina je mezinárodní soutěž vín, hodnocených pouze degustátorkami. Soutěž je otevřená všem vinařstvím, podmínkou účasti je zaslání přihlášky, poplatek 200 Kč a 3 lahve od vzorku. Akce spojuje oborové setkávání s programem pro veřejnost. Cílem je přispět k popularitě vinařského a vinohradnického oboru.

Pavla Škrabalová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

VALTICE: Svěcení vína

VALTICE / Státní zámek Valtice – Španělská konírna 18. 11. 2023 začátek od 15:00 Přehlídka …