Ve vinici soutěžili o zlaté nůžky

VELKÉ BÍLOVICE (juh) – Nejen rychlost a kvantita, ale také kvalita. Na to vše museli dbát soutěžící při mistrovství republiky v řezu révy vinné.

Již 11. ročník této populární soutěže se uskutečnil vpátek v největší vinařské obci ve Velkých Bílovicích. Nejvýznamnější tuzemskou vinohradnickou událost, ve které odborníci posuzují umění a zručnost vinařů, pořádá Svaz vinařů ČR ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby za podpory Velkobílovických vinařů. Letos se v mrazivém ránu vydalo do vinic vinaře Stanislava Mádla celkem 51 soutěžících.
„Tentokrát bylo nutné uplatnit větší míru kreativity, zkušeností a citu ke keři. Vinice, na které se mistrovství konalo, byla náročnější než minulé ročníky. Základním kritériem pro hodnocení přitom prioritně nebyla rychlost stříhání keřů, ale kvalita řezu a udržení architektury keře. Ta totiž ovlivňuje výnos budoucí úrody, její kvalitu, ale i samotnou životnost keře révy,“ potvrdil obtížnost soutěže Jaroslav Osička, předseda soutěže a člen spolku Velkobílovičtí vinaři.

V kategorii Junior (žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let) zvítězil František Spěvák, žák valtické vinařské školy, reprezentující rodinné Vinařství Spěvák z Dubňan, který od porotců získal 116 bodů.
V kategorii  Elite si nejlépe vedl Stanislav Konečný z Vinařství Konečný Čejkovice, který za výkon 119 bodů získal kromě zlatých nůžek od firmy BAHCO také speciální cenu v podobě týdenního zapůjčení vozu Ford Mondeo. Novinkou letošního ročníku bylo i samostatné hodnocení soutěžících žen. Největší zručnost tentokrát prokázala Vladislava Holcmanová z Vinofruktu Dolní Dunajovice, které porotci přidělili 106 bodů.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …