il.foto:prahapress.cz

Ve vinici se bude bojovat o zlaté nůžky

VELKÉ BÍLOVICE (juh) – Významná vinařská událost roku, 11. ročník mistrovství v řezu révy vinné, se bude tentokrát konat ve Velkých Bílovicích.

V pátek 13. února se sedm desítek těch nejlepších „fachmanů“ utká mezi sebou ve vinici Stanislava Mádla a ukáží tak své odborné umění. Nejde však o neformální setkání nebo zábavu, ale o ukázku velmi precizníh odborné práce, na které závisí kvalita budoucího vína Každý zkušený vinař ví, že i kvalitě budoucího vína se rozhoduje už ve vinici. Připomenutím a ukázkou, jak se vlastně réva má správně ošetřit, je každoročně konané mistrovství v řezu vinné révy.

Pořadateli soutěže jsou BS Vinařské potřeby, Svaz vinařů ČR a vinařská obec Velké Bílovice. Letos tak již pojedenácté změří svůj um odborníci na řez révy v největší vinařské obci v ČR, Velkých Bílovicích, které hostí klání již pošesté. O hlavní trofej – zlaté nůžky – se bude soutěžit v kategorii Elite (dospělí) a Junior (do 21 let). Letos navíc budou poprvé speciálně oceňovány i soutěžící ženy. „Základním kritériem pro hodnocení je kvalita řezu. Ta totiž ovlivňuje výnos budoucí úrody, její kvalitu, ale i samotnou životnost keře révy,“ vysvětluje předseda sedmičlenné hodnotící komise soutěže, Jaroslav Osička, zkušený bílovický vinař, který byl i u zrodu střihačského mistrovství před jedenácti lety.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavské školy za Velké války

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 10.4.2024/ 18:00 Historická přednáška PhDr. Ludislavy Šulákové z cyklu Břeclavsko …