Člen SVUM Vlastimil Mahdal a jeho obraz Vzpomínky na Atlantidu

Dnešní vernisáží bude zahájena výjimečná výstava

BŘECLAV (ms) – Břeclavský multifunkční kulturní prostor Renahall nabízí v říjnu skutečnou lahůdku – vystavovat zde bude Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM).

Expozice zahájí slavnostní vernisáží v pátek 10. října v 17 hodin a k vidění toho bude opravdu hodně! Představí se všech 17 členů sdružení – Milan Raška (předseda), Milan Bruchter, Jaroslava Garšicová, Ivan Hodonský, Jaroslav Jeřábek, Libor Juřena, Viktor Kováč, František Květoň, Vlastimil Mahdal, Jaromír Míčka, Vladimír Obr, Jana Ondrušová-Wünschová, Petr Raška, Daniela Satkeová, Oldřich Štěpánek, Otilie Šuterová-Demelová a Božena Uhrová. Na své spolkové výstavy SVUM tradičně zve i jiné umělce, zde je to např. Karel Křivánek, Antonín Mach či Pavel Doležal. Vzhledem k velikosti výstavní síně budou umístěna převážně rozměrnější plátna, která veřejnost dosud nespatřila.

Sdružení výtvarných umělců moravských Hodonín patří mezi nejstarší umělecké spolky u nás. Vzniklo v roce 1907 a mezi zakládající členy patřily výrazné osobnosti tehdejšího uměleckého života, např. Joža Uprka, Max Švabinský, Jakub Obrovský. Jako jiné kulturní spolky bylo SVUM v padesátých letech minulého století perzekuováno a i přes snahu věrných členů, bojujících za zachování pod vedením profesora Rudolfa Gajdoše, v roce 1959 zrušeno. Jeho činnost byla obnovena až v prosinci roku 1990. V současné době SVUM představuje otevřený a moderní spolek a tvorba jeho členů sdružení se těší širokému zájmu návštěvníků galerií a výtvarných síní v řadě míst na Moravě a v Čechách. Jistě právem mu byla sídelním městem udělena Cena za přínos hodonínské společnosti. Neboť jak uvedl jeho bývalý předseda, akademický malíř Jan Gajdoš „dokázalo, že umělci, nehledíc na osobní a materiální oběti, hájili humanismus a jeho principy.“ Členská výstava SVUM břeclavskou veřejnosti o této snaze a úsilí bezpochyby přesvědčí.

Nutno dodat, že moravské umělce hostí jejich kolegové z nejvýznamnější výtvarného spolku našeho regionu – Sdružení břeclavských výtvarníků. Právě oni již třetím rokem zvou múzy do prostor bývalého cukrovaru, a tak i tato přehlídka se koná v rámci jejich komunitního projektu Cukrovar žije uměním.

SVUM-pozvanka-001-001

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavské školy za Velké války

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 10.4.2024/ 18:00 Historická přednáška PhDr. Ludislavy Šulákové z cyklu Břeclavsko …