Sport a cvičení v době karantény nejen pro hokejisty

Autor textu: Michaela Raclavská

 I přes to, že děti nemají možnost aktivně navštěvovat tréninky v době uzavření všech k tomu určených ploch a prostorů, dá se využít domácích, tak i venkovních ploch. Je jen na fantazii rodičů nebo dětí samotných, jak využijí svoji představivost a vytvoří pro děti plnohodnotný trénink, který je bude bavit. A dá se toho vymyslet opravdu hodně!  Zde pak  najdete odkaz a pár návrhů na trénink; běh, posilování atd. Jsou vhodné pro všechny, takže rodiče mohou trénovat spolu s dětmi.

 Světová zdravotní organizace doporučuje dětem a dospívajícím v průměru 60 minut pohybové aktivity denně ve střední intenzitě. Doporučováno je minimálně 150 minut týdně mírné aktivity.Příklady: rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole, skákání přes švihadlo, in – line bruslení atd.

 Základem pro celou mladou generaci a nejen pro pro malé hokejové začátečníky je v prvé řadě všestrannost, následuje síla, vytrvalost dynamika. Jednou z nejlepších forem tréninku nejen pro hokejisty je spojení aerobního a anaerobního tréninku. To znamená pracovat na rozvoji jak vytrvalosti (aerobní kondice) tak i zapojit maximální úsilí na krátkou dobu (anaerobní; např. sprinty). V současnosti si představíme běh, který se v těchto podmínkách dá využít jako perfektní kondiční příprava.

 Pro člověka je běhání přirozená věc – jako život sám. Je zde s námi poměrně dost let. Naši prapředkové museli mít sílu v nohou (samozřejmě i v rukou). Běh používali na denním pořádku, když například museli pronásledovat zvířata nebo byli zvířaty pronásledováni. 🙂 Nebrali ho jako my nyní – sport, ale prostě je k tomu nutil život sám. Dnes běh znamená něco jiného.

 Když se řekne běh, spousta lidí u nás si představí našeho nejúspěšnějšího atleta Emila Zátopka. Ani se nedivím, že je pro lidí inspirací. V mládí neměl lehký život, ale on si vždy našel ve svém nabitém programu chviličku volna a sportoval jen, jak to šlo. Bral to jako přirozenou věc. A jak se říká ve sportu-co bolí. to sílí. V tomhle případě to obzvlášť platí v běžném životě, aby se člověk změnil, musí vyvinout nějaké úsilí, musí vyjít ze své komfortní zóny. Líbí se mi jeden citát od Jana Amose Komenského, naprosto to vystihuje: „Takový je příští věk, jak jsou vychováváni příští jeho občané.“ Teď už ale blíže k běhu, resp jak řádně se připravit na běh a jak dobře běhat,  protože jen číst nestačí, lépe se podívat např.. na instruktážní videa na webu HC Lvi Břeclav: https://www.hclvibreclav.cz/c/sport-a-cviceni-v-dobe-karanteny-1-dil-121.html

 Běh je to činnost dobrovolná, vznešená a záměrná. Lidé běhají z různých důvodů: pro radost; z péče o zdraví; z lásky k přírodě; k navazování přátelství nebo jejich udržení; také kvůli budování silné vůle, ctižádosti; lidé ho využívají také k pročištění hlavy. Dalo by se ještě pokračovat, ale myslím si, že si to člověk dokáže představit. Jednoduše řečeno pohyb by měl být pro nás přirozenou denní činností, aniž bychom se do něho nutili. V prvním díle na webu HC Lvi Břeclav jste viděli, tak v druhém díle je to doplněno o to, co nedělat před během, tipy pro běžce  a to viz na: https://www.hclvibreclav.cz/c/sport-a-cviceni-v-dobe-karanteny-2-dil-125.html

 In-line hokej je sport podobný lednímu hokeji, který se hraje na in-line bruslích, se speciálním pukem. In-line hokej se trénuje a hraje v Břeclavi po výměně ledové plochy na Zimním stadionu za indorovou. Protože jsou vnitřní plochy Zimního stadionu i bez ledu uzavřeny, tak využijeme hokejových in-line bruslí i na tvrdých venkovních površích, zpevněných ploch a cyklostezek. In–line bruslení je mladý sport, rozšířený po celém světě, který se člení do několika kategorií. Každá kategorie používá specifický typ brusle.

 Kondiční variantě (fitness) se věnuje stále více lidí, a to jak na dráze, tak na silnici. Ve skateparcích dovádějí odvážní vyznavači „aggressive bruslení“ na různých umělých překážkách. V Evropě jsou též rozšířené in – line jízdy městy. Pro úpravu hokejových in–line bruslí pro nás stačí, jen vyměnit indorová kolečka (měkká) za ty tvrdá kolečka, zvaná agresory (kvůli zrychlení). Pro začátečníky, kteří vůbec nejezdili na tvrdých površích je možno použít brusle s brzdou.

 Jak správně bruslit – opět k tomu najdete několik instruktážních videí na webu HC Lvi Břeclav- https://www.hclvibreclav.cz/c/sport-a-cviceni-v-dobe-karanteny-3-dil-127.html Jen nesmíte zapomenout v době karantény nejen na dodržování dopravních předpisů při pohybu na cestách a komunikacích, ale i na roušky a respirátory vč. dodržování rozestupů od ostatních.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Letos se po delší odmlce do soutěže inline hokeje přihlásili i muži HC Lvi Břeclav

Nejvyšší soutěž mužů odstartuje 4. května prvním hracím dnem a vítěze pozná na Final Four, …