První školní den zasedlo do lavic v Hustopečích téměř 90 nováčků

Hustopeče – Prázdniny jsou pryč a povinnosti už začaly také všem dětem. Do školních lavic dnes zasedlo v Hustopečích 87 prvňáčků. I když je první školní den vyprovázela zatažená obloha a déšť, nenechali se odradit. Na tváři většiny z nich svítil úsměv, na zádech se jim houpaly pestrobarevné aktovky, čekaly na ně hodné paní učitelky i vyzdobené třídy.

Na Základní škole Nádražní přivítal prvňáčky starosta města Hustopeče Luboš Kuchynka. Do lavic jich tam nakonec usedlo 28. K zápisu jich však v únoru přišlo více než 40. Rodiče totiž do poslední chvíle vyřizovali svým dětem odklady.

„V posledních letech bývalo spíše zvykem, že se otvíraly méně početné třídy, což už dnes v souvislosti s ekonomickým vývojem státu není až tak jednoduché. Nicméně abychom naše prvňáky alespoň trochu zvýhodnili, tak na většinu hodin budou rozdělení na půlky. Například na český jazyk, který je pro ně důležitý,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Nádražní Ivana Matějíčková.

Dvě třídy lze otevřít až pro 30 a více žáků. Na základní škole Nádražní tak dvě děti chybí. Kdyby ale někdo nový přece jen přibyl, je ředitelka Ivana Matějíčková připravená. „Máme připravené úvazky, změnil by se rozvrh. Budeme reagovat aktuálně,“ uvedla ředitelka.

Teď už se však prvňáčci mohou těšit na nové kamarády a zážitky. Obzvlášť radost jim dělají tři hodiny tělocviku týdně. Žáky na druhém stupni pak na Nádražce mohou těšit například nové interaktivní tabule nebo iPady.

hustopeče škola2 hustopeče škola3 hustopeče škola

A podobně probíhal první školní den i v Základní škole Komenského. Místostarosta Hustopečí Libor Sadílek tady však nevítal prvňáčky jen v jedné třídě, ale hned ve třech.

„V letošním roce jsme otevřeli tři první třídy. I když početně by to bylo spíše na dvě. U zápisu jsme měli 65 dětí, pak se nečekaně objevilo dalších asi osm odkladů. Některé děti se ale zase přistěhovaly, takže jsme na hraně. Určitě se ale budeme snažit tři třídy udržet,“ vzkázal ředitel ZŠ Komenského Miroslav Patloka.

Patloka i Matějíčková se shodují, že letos do sestavování prvních tříd zasáhl extrémně vysoký počet odkladů. „Letos bylo 19 odkladů, což jsme neměli ještě v žádném školním roce. Je to tím, že rodiče zvažují připravenost svých dětí,“ vysvětlil Patloka.

hustopeče škola4

Nástup do školy je totiž podle něj pro děti velkou změnou. Musejí si zvykat na nové prostředí i řád.

(Text a foto: Jana Rozková, Foto: Petr Burget)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …