Přibývá opilých a zdrogovaných řidičů

BŘECLAVSKO (juh) – V loňském roce výrazně vzrostl počet řidičů, kteří zavinili dopravní nehodu pod vlivem alkoholu nebo jiných drog.

Zatímco v roce 2013 zavinili opilci za volantem 55 dopravních nehod, vloni jich bylo již 72. Stoupl také počet řidičů, u kterých policisté při běžných kontrolách zjistili požití alkoholu před jízdou. Vloni jich odhalili 428, z toho 140 bylo obviněno z trestného činu, protože měli v krvi více než jedno promile alkoholu. O rok dříve policisté zjistili alkohol „jen“ u 322 řidičů. Protože počet kontrol je přitom stále zhruba stejný, je jasné, že přibývá nebezpečných řidičů, kteří pod vlivem alkoholu ohrožují sebe i další účastníky silničního provozu.

Roste bohužel také počet osob, které za volant sedají pod vlivem jiných drog. Vloni takových nezodpovědných řidičů odhalili policisté 115, z toho 72 si vyslechlo obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

„Drogy v dopravě jsou stejně závažný problém jako alkohol. Boj proti tomu zůstává i nadále naší prioritou,“ varoval řidiče šéf dopravní policie Jiří Mach. Policistům v odhalování drog u řidičů účinně pomáhají lepší testry, které ještě před několika lety neměli k dispozici.

Neblahý trend zjevně pokračuje i v letošním roce. Jen o minulém víkendu odhalili policisté dva mladé řidiče, kteří za volant usedli pod vlivem drog. Oba již přišli o své řidičské průkazy.

Dalším problémem je podle zjištění policistů i užívání nejrůznějších léků, které často negativně ovlivňují pozornost a reakce řidičů. „Často si lidé nepřečtou informační leták k lékům a pak dochází k nehodám,“ upozornil Jiří Mach.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …