foto: Jiří Holobrádek

Potřebujeme přivést ke sportu více lidí, říká nový ředitel organizace TEREZA

BŘECLAV (juh) – Po čtyřech letech pracovního působení v Polsku se bývalý starosta Dymo Piškula vrátil do Břeclavi. V pondělí 9. února usedl do křesla ředitele městské příspěvkové organizace TEREZA.

V jakém stavu jste převzal po předchozím řediteli TEREZu a v čem vidíte největší mezery?

V úterý jsem měl teprve první poradu a poprosil jsem všechny své nové kolegy, aby mi dali měsíc času, abych se s tím zařízením seznámil. Dneska proto nejsem schopný říct, jestli jsou nějaké mezery a co by se mohlo dělat lépe. Určitě jsem s nějakými představami přišel, koncepci jsme řešili i s vedením města. Podle prvních dojmů nemám pocit, že bychom tady měli nějaký zásadní problém. Problém, který cítíme společně s vedením města, je potřeba přivést ke sportu větší množství lidí, především dětí. Nemáme dostatek závodních plavců, hokejistů, fotbalistů. Mrzí nás, že v Břeclavi skončily sportovní třídy. To všechno se pokusíme obnovit. Ale nedokážu dnes říct, jestli se nám to podaří nebo ne, protože ta cesta k tomu je dlouhá.

Vloni se pod správu TEREZy vrátilo po řadě let letní koupaliště a bazén. Jak hodnotíte tento krok z toho pohledu, že jste byl u toho, když se naopak tato zařízení dávala do pronájmu?

Asi nečekáte, že řeknu, že pronájem byla chyba. Pořád si myslím, že se bazén pod panem Janíkem zverifikoval na určitou úroveň, ukázalo se, s jakými náklady se to dá provozovat. Pan Janík tam přinesl spoustu zajímavých momentů a ušetřil městu za dobu pronájmu zhruba 70 milionů korun. V tomto období se to město podle toho naučilo dělat a výrazně zefektivnilo svoji činnost. Domluvili jsme se s vedením města, že bazén budeme hodnotit až po letošním roce, kdy se teprve ukáže, jaká tam je reálná ztráta a porovnáme ji s nájmem, který měl pan Janík. Rok 2014 nebyl úplně objektivní, protože dlouho probíhala rekonstrukce krytého bazénu, příjmy tam byly pochopitelně nižší. Začátek roku se zatím ukazuje celkem pozitivně. Město má zájem krytý bazén i areál letního koupaliště modernizovat a rozvíjet. Já osobně nepředpokládám, že by bazén znovu odešel z rukou města, ale to vyhodnotí pan místostarosta Urban a rada města na konci roku. Já jim doložím informace o tom, kolik provoz bazénu stál a město se rozhodne, jak dál. Nechci říct, že další nájem je do budoucna vyloučený, ale já o tom rozhodovat nebudu. Já jen udělám vše pro to, aby se bazén zmodernizoval, aby vše fungovalo a aby rada města byla spokojena.

Jaká je koncepce budoucího rozvoje organizace TEREZA?

Koncepce rozvoje byla i v mé zprávě, kterou jsem předložil do výběrového řízení, a to je obnova těch sportovních tříd. U hokeje nám chybí některé věkové kategorie, v mladším dorostu je několik hráčů, kteří nejsou ani místní. Původní koncepce sportovních tříd byla bohužel přerušena a obnovit ji bude velmi složité. Já sám jsem zvědavý i na to, jak se na to dívají ředitelé břeclavských škol, se kterými jednal pan místostarosta Urban.

První změnou, která by měla nastat od 1. září, bude malá fotbalová akademie pod vedením Alexandra Hermana. Měl by si vytipovat ve školkách 10-15 dětí, kterým se rok a půl bude věnovat. Obdobně bude vybrána skupina dětí ze školek, které by se měly učit základům bruslení a hokeje. To by mohl být základ budoucí sportovní třídy. Chtěli bychom děti přivést ke sportu už od mateřských škol.

Na druhé straně chceme také zlepšit podmínky užívání bazénu pro tělesně postižené a pro důchodce. Od poloviny února bude oznámeno, kdy mohou zdravotně tělesně postižení a důchodci mohli chodit plavat zdarma. K dispozici budou mít i zařízení, které umožní vstup do bazénu méně mobilním občanům.

Chtěli bychom také přitáhnout na koupaliště a do Břeclavi více turistů, kteří přijíždějí do Lednicko-valtického areálu. V minulých letech se městu Břeclav dobrou propagací podařilo přitáhnout do LVA obrovské množství lidí. Bohužel se nám už nepodařilo dostat je do Břeclavi.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavské školy za Velké války

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 10.4.2024/ 18:00 Historická přednáška PhDr. Ludislavy Šulákové z cyklu Břeclavsko …