Policisté se zaměřují na bezpečnostní pásy

KRAJ: Řidiče informujeme o zásadách bezpečného poutání.

Jihomoravští policisté se v tomto týdnu zaměřují mimo dodržování pravidel silničního provozu také na kontrolu používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů pro přepravu dětí. V rámci preventivní akce upozorňujeme řidiče na povinnost být za jízdy řádně připoután, včetně všech přepravovaných osob. Ne všichni ví, jak správně bezpečnostní pásy použít, proto je důležité neustále připomínat zásady bezpečného poutání. Před jízdou je nutné správně nastavit sedačku ve vozidle, a k tomu odpovídající výšku pásu. Velice důležité je také správně nastavit opěrku hlavy. Pás musí být upevněn přes rameno a hruď. Nikdy ho nesmíme mít připnutý přes krk.

Pokud řidič nebo spolucestující nebudou připoutáni, hrozí jim od policistů na místě pokuta až do výše 2000 Kč. Řidič nenese odpovědnost za to, že dospělý spolujezdec není připoután, ale měl by ho na tuto povinnost upozornit. Případnou pokutu si tedy spolujezdec platí sám. Řidič je odpovědný za to, aby byly ve vozidle připoutány děti.

Pasažéři vozidel by si měli v souvislosti s používáním bezpečnostních pásů hlavně uvědomit, že je to jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků ve vozidle.

  • Pásy vám pomáhají při jakékoliv srážce (čelní, boční, zadní, při převrácen vozu).
  • Pomáhají po celou dobu havárie, i při déletrvající sériové srážce.
  • Nebudete-li připoutaní, vaše tělo bude při čelní srážce pokračovat ve směru stejnou rychlostí, jakou jelo vozidlo v okamžiku srážky- dokud nenarazíte na palubní desku nebo čelní sklo.
  • Pásy jsou důležité i při intenzivním brždění – jen se zapnutými pásy můžete bezpečně ovládat své vozidlo.

V případě nárazu do pevné překážky v rychlosti 50 km/h se vaše váha rovná šedesátinásobku vaší hmotnosti. Pokud vážíte např. 85 kg, budete muset udržet na místě více než 5 tun, bez pásu nemáte šanci.

Také spolujezdci na zadních sedadlech musí být připoutání.  

  • I na zadních sedadlech platí fyzikální zákony – na zadním sedadle budete v případě čelní srážky pokračovat ve směru jízdy stejnou rychlostí, jakou jelo vozidlo v okamžiku srážky.
  • Budete-li nárazem vrženi vpřed, jste ohroženi stejnými riziky jako na zadním sedadle.
  • Ohrožujete však nejen sebe, ale i řidiče a spolujezdce na předních sedačkách, při nárazu jim můžete zlomit vaz.
  • I na zadních sedačkách vás chrání při všech typech dopravních nehod.

Velmi rozšířený mezi řidiči je názor, že pokud mám ve vozidle airbag, nemusím se poutat. Opak je však pravdou.

Airbag je doplňkový bezpečnostní systém, který je v okamžiku aktivace vystřelen rychlostí kolem 300 km/h. Pokud nejste připoutaní, nečeká vás nafouknutý airbag, nýbrž „letící střela“, která má na tělo devastující účinek. S vysokou pravděpodobností vás zraní, v horším případě i zabije.

Dítě přepravujte vždy v autosedačce odpovídající jeho věku, hmotnosti a výšce. I pro něj platí fyzikální zákony!

  • Při nárazu v rychlosti 50 km/h do pevné překážky zvýší vaše dítě svou váhu až na šedesátinásobek své hmotnosti.
  • Vaše dítě o hmotnosti 10kg na předním sedadle v náručí určitě neudržíte, ve chvíli nárazu bude vážit 600 kg.
  • Vaše dítě o hmotnosti 25 kg stojící mezi sedadly má mizivou šanci na přežití, při nárazu se změní v neřízenou střelu vážící jeden a půl tuny, která ublíží nejen sobě ale i vám.

Dětské autosedačky nikdy neumísťujte na sedadlo opatřené airbagem.

Na předním sedadle s airbagem nepřepravujte osobu menší 150 cm. Airbag je totiž konstruován tak, že počítá s osobou vyšší než 150 cm. Nižším osobám může při aktivaci způsobit vážná zranění v obličeji, v horším případě dokonce smrt zlomením vazu.

Zdroj: www.policie.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Ladná – Májová zábava

LADNÁ / sportovní hala sobota 18. 5. 2024 ve 20 hodin Chasa Ladná a SDH …