Břeclavský festival minipivovarů. Foto:David Mahovský

Polemika – Kultura v Břeclavi aneb hledání originality je cesta

Minulý týden došlo na polemiku o srovnávání břeclavské a mikulovské kulturní nabídky. Podle Petra Vlasáka z odboru kultury spočívá cesta Břeclavi v hledání originality, oživování opomíjených míst ve městě a spolupráci kulturně aktivních lidí. Co na to říkáte?

V Břeclavském deníku z 10. července se Lukáš Ivánek v úvodním slovu zamýšlí nad postavením kultury v okresním městě a nedalekém Mikulovu. Břeclav vychází ze srovnání s pálavským turistickým lákadlem pouze jako „průjezdní“ město. Není to myšleno zle, přesto to pro všechny, kteří v Břeclavi vyvíjejí kulturní aktivitu, vyznívá celkem hořce. Pobízí to však zároveň k úvaze, co s tím.

Mikulov se svým geniem loci, Svatým kopečkem, malebným historickým náměstím, opravenou zámeckou dominantou, několika soukromými galeriemi a amfiteátrem pro masové akce skýtá tolik možností, že nabízí turistická i kulturní lákadla po celou sezonu. Jižanská atmosféra plná vína a rozmarného korzování městem táhne pod Pálavu výtvarníky, muzikanty, divadelníky i gurmány. A houfy turistů, čehož je každoročním důkazem Pálavské vinobraní.

Břeclav je na tom s výchozími podmínkami o poznání hůře. Náměstí někteří označují za kruhový objezd, velké festivaly se vstupným lze pořádat pouze s drahým oplocením louky pod zámkem a historických zákoutí městu moc nezůstalo. Z tradičních akcí, které by za sebou měly dvacetileté výročí jako mikulovská Dílna, přehlídka národních kuchyní nebo festival kytarových virtuozů, najdeme v kulturním kalendáři pouze Hudecké dny či hodové slavnosti. Příčin by se našlo hned několik, podstatné je však, co s tím?

Počtem akcí Břeclav Mikulovu stačí, v návštěvnosti lze na základě zmíněného srovnání však soupeřit jen občas. Podle mého tak ideální cesta spočívá v hledání originality, oživování příjemných míst ve městě a vzájemné spolupráci kulturně aktivních institucí i soukromých osob. A to jak při rozvíjení tradičních akcí, tak při vzniku těch nových. Taková nabídka by pak měla zaujmout lidi z Břeclavi a jejího okolí i turisty, kteří tráví v regionu dovolenou.

Originalitou myslím například netuctovou dramaturgii a širokou pivní nabídku Břeclavského festivalu minipivovarů, na kterém se osvědčila sázka na country a blues. S takřka třiceti minipivovary se navíc akce zařadila mezi největší podobné přehlídky u nás. Byť se tomu někteří smějí, Břeclav se dostává do hledáčku turistů i díky plánovaným Slavnostem rajčat, které jako téma zatím žádné město neuchopilo a pro Břeclavsko je typickou plodinou. Originální je také klub Piksla, který už jedenáct let pracuje s ideálním umístěním mezi Brnem, Bratislavou a Vídní a láká do města při turné kapely mezinárodního věhlasu.

Kromě hledání originálních témat se též osvědčuje oživování zajímavých míst v Břeclavi. Úspěch sklidilo například letní kino na zámeckém nádvoří, divadelní představení v zámeckém sklepě, bleší trhy v parku u evangelického kostela nebo férová snídaně v parku u sladovny. Slavnosti rajčat zase oživí ulici u synagogy. Výjimečnou atmosféru mají akce také na Pohansku, v synagoze či poštorenském kostele nebo třeba prohlídky židovského hřbitova. Velký potenciál má také židovská kaple, park u nádraží či okolí řeky Dyje.

Ze vzájemné spolupráce, která je pro pořadatele i návštěvníky kulturních akcí nejprospěšnější, vznikly v posledních letech například Divadelní neděle pro děti i dospělé, na které jezdí do kina Koruna rodiny z širokého okolí nebo letní cyklus Hudebních střed U Kapra, kde se střídají uznávaní muzikanti se začínajícími talenty již čtvrtou sezonu. Aktivně ožil též prostor v bývalém cukrovaru, vznikla nová muzea, dal se dohromady talentovaný břeclavský fotoklub, do průjezdu knihovny se nastěhovalo první veřejné piáno, kulturní plány se spřádají v nových kavárnách… Kulturně aktivních je v Břeclavi stále více lidí a co je podstatné, stále se rozšiřuje i nabídka akcí.

Pokud bude chtít člověk zažít obrovský vinařský svátek anebo se jen unést kouzelným výhledem při výšlapu na kopeček, není lepší volby, než vyrazit do Mikulova. Ostatně, je to jen pár kilometrů. Pokud si ale budete chtít zajít na kvalitní koncert či divadlo, odpočinout si u letního kina nebo strávit příjemné odpoledne na městských slavnostech i bleších trzích, pak není potřeba Břeclaví jen „projíždět“, protože už může konkurovat třeba i Mikulovu.

Mgr. Petr Vlasák, pracovník OŠKMS pro živou kulturu

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …