Pálavské vinobraní slaví 70. ročník řadou jubilejních novinek

Mikulov, město s vůní jihu, zve o druhém zářijovém víkendu na 70. ročník Pálavského vinobraní, které vzdává hold vínu a místním vinařům.  K nabitému programu letos organizátoři přidali také dárek v podobě vstupenek do nedalekého akvaparku. Město připravilo k výročí také výstavu a speciální vydání novin.

Oslavami bude žít od 8. do 10. září celé město, zámek i nedaleké památky Kozí hrádek a Svatý kopeček. „Pálavské vinobraní patří mezi největší festivaly vína a každoročně přitáhne  desetitisíce turistů z tuzemska i zahraničí. Nedokážeme si jej představit bez koncertů známých jmen, ale také folkloru, večerní pochodňové show, historického průvodu s králem Václavem IV. či výstupu na Svatý kopeček. Každý rok však chceme přijít také s něčím novým. Letos jsme se dohodli s Aqualandem Moravia, že každá vstupenka na vinobraní slouží zároveň jako poukaz 1+1 do akvaparku. Návštěvníci tak mohou spojit vinobraní s relaxací ve vodním ráji, případně přijet kdykoli do 15. listopadu, kdy končí platnost tohoto bonusu,“ láká David Gerneš, ředitel společnosti Mikulovská rozvojová, která akci pro město organizačně zajišťuje.

K Pálavskému vinobraní patří neodmyslitelně  víno. „Chceme víno opět představit jako součást naší kultury. Rádi bychom návštěvníkům ukázali, jak inspirativní může být a kolika smysly je třeba k němu přistupovat, abychom mu porozuměli. Nově vznikl vzdělávací program Po stopách vinaře, při kterém  návštěvníci lépe poznají práci a úsilí vinařů,  než se víno dostane na stůl. Program nabízí soutěž složenou z interaktivních her,  v nichž se dozví mnohé  o práci na vinohradech, výrobě vína i místním folkloru. Pro dospělé bude součástí soutěže také sommeliérský kurz,“ zve Gerneš.

Mikulov je Mekkou nejen vína, ale díky výtvarnému sympoziu „dílna“ i  moderního umění.  Tento fakt inspiroval produkční tým vinobraní k vytvoření artové stěny na mikulovském zámku. Irma Konešová, hlavní produkční festivalu, vysvětluje jejich nápad: „Inspirujte se Mikulovem s jeho panoramaty, slavnostním veselím či skvělým vínem a přijďte vyjádřit své dojmy z Pálavského vinobraní prostřednictvím barev a štětce. Přispějete tak ke vzniku tří velkoformátových obrazů, kde se na jednom plátně setkají vize a nápady, které v návštěvnících naše „město s vůní jihu“ probudí. Každého zaujme jiný detail, každý má jiný styl a techniku. Dohromady tak vznikne koláž, která bude společným dílem všech, kteří si město a Pálavské vinobraní zamilovali. Budeme se na vás těšit v sobotu 9. září v čase od 10.00 do 18.00 hodin na východní terase mikulovského zámku. Vstup přes pokladnu zámku pod horním nádvořím.“

Inovace se dočká i oblíbený nedělní výstup na Svatý kopeček, který bude letos bohatší o  umělecký a současně spirituální zážitek v podobě oživlé křížové cesty. Scénář a choreografii připravil společně se svými studenty Adam Halaš, vedoucí katedry pantomimy z pražské Hudební a taneční fakulty AMU.

Jubilejní ročník přinese i speciální vydání novin. To představí historii vinobraní, do níž patří začátky pod Sirotčím hrádkem i socialistická etapa, slavné osobnosti vybírají tipy z letošního programu, starosta Mikulova Rostislav Koštial  v rozhovoru zavzpomíná na svoje zážitky z vinobraní a zamyslí se nad jeho podobou do budoucna.

Celých sedm dekád vinobraní mapuje i nově připravovaná výstava Regionálního muzea v Mikulově  pod názvem 70´ Pálavské vinobraní 1947-2017, která se ohlíží za jeho historií.  Návštěvníkům přibližuje kontext počátků slavnosti v roce 1947 a mapuje také následující období politické slavnosti. To vyvrcholilo v roce 1975, kdy se Pálavské vinobraní na patnáct let změnilo v Okresní slavnost hraničářů. Avšak výstava prezentuje i soudobou proměnu, po níž se vinobraní stalo festivalem kultury, vína a zábavy. Hlavní téma výstavy je rámováno dvěma výraznými motivy, které s Pálavským vinobraním úzce souvisejí – vínem a folklórem.  Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 7. září v 17 hodin na mikulovském zámku.

Kompletní program i všechny užitečné informace o vstupenkách, dopravě, ubytování nebo parkování najdete na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz, Facebooku i Instagramu.
Lenka Křivánková

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …