Oprava kostela svatého Šebestiána a kampanily na Svatém kopečku v Mikulově po roce skončila

MIKULOV – (js) – Dominanta Svatého kopečku v Mikulově kostel svatého Šebestiána a přilehlá kampanila se po roční opravě proměnily. Od loňského června prošly rozsáhlou rekonstrukcí v rámci projektu „Obnova a využití kulturně-historické krajiny v lokalitě Svatého kopečku v Mikulově“.

Touto opravou se završil šestiletý cyklus rekonstrukcí sedmnácti objektů na Svatém kopečku, které tvoří jednu z nejstarší křížových cest na sever od Itálie. Církevní majetek si město před časem pronajalo a začalo se o zchátralé objekty starat. Z dotací, vlastních zdrojů, sbírky a sponzorských darů opravilo postupně všechny kapličky ze sedmnáctého až osmnáctého století. „Investice na všechny opravy byly veliké, ale Svatý kopeček je jedinečný a věříme, že nyní získá ještě víc na atraktivnosti,“ řekl starosta města Rostislav Koštial.

Pro něho osobně ukončení tohoto projektu má velký význam a je uzavřením jedné životní etapy. „Od myšlenky až po ukončení projektu uplynulo osm let. Jsem moc ráda, že se nám s pomocí všech sil podařilo projekt realizovat. Skoro bych řekl, že nyní už mohu v klidu odejít, že za mnou zůstalo něco, co má pro město velmi pozitivní přínos. Bohužel nebo bohudík se mi v hlavě rodí další nápady a tak jedno končí a druhé začíná,“ doplnil Rostislav Koštial, který se osobně finančně podílel na opravě kaple Božího hrobu.

Projekt „Obnova a využití kulturně-historické krajiny v lokalitě Svatého kopečku v Mikulově“ je dotován z programu ROP Jihovýchod a město by mělo obdržet až 85% dotaci. Celkové náklady projektu se vyšplhaly na 7,6 milionů korun. „Doba realizace byla záměrně rozložena na celý rok. Na Svatém kopeček jsou totiž poněkud specifické podmínky. Jednak je zde omezený přístup, už při větším dešti není možné vyjet autem a stavební práce se daly provádět pouze v období od dubna do října,“ upřesnil starosta města Rostislav Koštial.

Společně s dvěma opravenými objekty křížové cesty byla také symbolicky otevřena nově vybudovaná naučná stezka Svatý kopeček v Mikulově, která byla rovněž součástí tohoto projektu. Na jedenácti informačních panelech se návštěvníci dozvědí o historii křížové cesty a jedinečné fauně a floře přírodní rezervace Svatý kopeček. Trasa je doplněna dvaceti odpočinkovými místy s lavičkami a vede až k vyhlídce nad lomem, kde je krásný výhled na vytěžený lom, zříceninu Děvičky či Stolovou horu.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …