Ohlédnutí za sezónou A-týmu 2021/22

Páté místo v základní části, účast ve čtvrtfinále play-off, ale také třeba výměna trenéra. Jaká byla sezóna 2021/22 břeclavského A-týmu?

 

Sezóna 2021/22 je již minulostí. Pojďme se za dalším ročníkem břeclavského A-týmu ohlédnout. Projdeme statistiky, soupisku, oficiální mimo hokejové události a samozřejmě také samotný průběh sezóny.

Statistiky

Statistiky, čísla a žebříčky. Ty už v dnešní době ke sportu a hokeji patří. Pojďme se podívat na statistiky základní části. Začneme těmi hráčskými.

Bodování břeclavského týmu ovládl opět ostrostřelec s číslem 10 Michal Gabriška. V 21 zápasech si připsal 20 gólů a 7 asistencí. V celkovém žebříčku se umístil na 15. místě a stal se dvanáctým neproduktivnějším útočníkem letošní dlouhodobé základní části. S rozdílem sedmi bodů se na druhém místě Lvího bodování umístil Kristián Lokaj, jehož bilance branek a nahrávek je 10 na 10. Se stejným počtem bodů, s osmi brankami a dvanácti přihrávkami zavírá top trojku břeclavská legenda Radek Zháňal, který letos nevynechal jediný zápas.

Mezi obránci se lídrem bodů stal opět kapitán Marek Papp, který se taktéž může pochlubit 100% docházkou. Mezi všemi hráči obsadil 70. příčku. V rámci týmů Lvů pak pozici osmou.

Kompletní statistiky najdete na svazových stránkách jihomoravského hokeje.

Pokud budeme brát tým Lvů jako celek, v základní části si hokejisté od Dyje připsali 93 branek. Celkově však skončili poměrem -3, jelikož 96 gólů inkasovali. Vše dohromady to vyneslo 35 bodů, které zajistily 5. místo tabulky. Během 22 zápasů měli Lvi kladnou bilanci výher v poměru 12 ku 10.

Jedná se nejlepší výsledek v historii nového klubu v Krajské lize.

Krajská liga mužů Jižní Moravy a Zlína 2021/22

Konečná tabulka dle článku 417 SDŘ

# Tým Z V VP PP P Skóre B
1 SHKM Hodonín 22 18 0 0 4 123:72 54
2 HOKEJ Uherský Ostroh 22 14 2 1 5 119:83 47
3 HK Kroměříž 22 13 1 1 7 111:80 42
4 SKMB Boskovice 22 13 0 2 7 92:76 41
5 HC Lvi Břeclav 22 10 2 1 9 93:96 35
6 HC SPARTAK Uherský Brod 22 10 0 0 12 89:91 30
7 TECHNIKA HOCKEY BRNO 22 7 0 1 14 94:96 22
8 Dynamiters Blansko HK 22 5 3 0 14 80:109 21
9 HC Brumov-Bylnice 22 6 0 2 14 85:132 20
10 HC Uherské Hradiště 22 5 1 1 15 73:124 18

 

Soupiska

Co se týče realizačního týmu, stala se událost, kterou mohl čekat jen málokdo. 12. října byla ohlášena rezignace hlavního trenéra Filipa Hrbatého. Lodivod, jenž vedl A-tým od sezóny 2019/20 na vlastní žádost skončil ve velitelské funkci. Jen o den dříve Lvi schytali debakl v podobě jedenáctibrankového přídělu v Uherském Ostrohu. Fanoušky diskutovaná byla také příprava, ve které si Lvi v šesti zápasech připsali jedinou výhru a to v posledním duelu. Ačkoliv vstup do sezóny skončil vítězně, druhé a třetí kolo již ne. Hrbatý stručně uvedl, že hlavním důvodem je přístup hráčů. Manažer Ivo Gabriška reagoval potvrzením, že se jedná o přání samotného trenéra, nikoliv vedení. Novým trenérem se stal trenér mládeže Lukáš Hökl, který muže dovedl až do závěru v podobě čtvrtfinále play-off. Kdo Lvy povede v nové sezón zatím není zcela jasné.

Pokud se přesuneme k soupisce A-týmu vše zůstalo téměř v normálu a břeclavští fanoušci mohli vídat známé tváře místních hokejistů a trenérů malých hokejistů. Za pozastavení stojí snad jen brankoviště Lvů. Poslední tři sezóny tvořila brankoviště stabilní trojka maskovaných mužů. Letos tomu však bylo jinak. Po pár zápasech vymizela z nominací předpokládaná jednička Filip Král. Důvodem bylo očkování a omezení s tím spojené. F. Král se naočkovat odmítl a bohužel mu nesměl být umožněn přístup na zimní stadion ani nominace na zápasy. Dalším dříve běžným jménem je mladý Michal Martinčík, který si za A-tým připsal jediný přípravný zápas a v srpnu zmizel také z tréninků. Důvodem je prosazení se ve vyšší lize, v dresu Hodonínských Drtičů, kde aktuálně kryje záda Michalovi Kořenkovi ze Zlínského A-týmu. V Břeclavi se tak ukázal pouze v pár zápasech juniorů, ke kterým má vyřízené střídavé starty. Třetí stálicí byl Miroslav Foukal, který se stal mentorem a trenérem brankářů A-týmu. I přesto se nejzkušenější golman nezdržel při pomoci a objevil se na soupisce zápasů play-off. Nejvíce utkání nakonec odchytal navrátilec Josef Michálek, kterého si můžou příznivci břeclavského hokeje pamatovat již ze druhé ligy a úvodních sezón krajské ligy. Michálek se stal jedničkou Lvů letošní sezóny a můžeme rozhodně říci, že nezklamal. Právě naopak. Zcela novou tváří se stal junior ruské národnosti Kiril Dymshakov (2003) který naskočil v utkání s Boskovicemi a Hodonínem, kde předvedl velmi přesvědčivé výkony.

Pár slov na adresu břeclavských brankářů přidal Miroslav Foukal:
„Za celou sezónu bych chtěl vyzvednout Josefa Michálka. Odchytal slušnou sezonu a byl oporou! Zato bych mu chtěl poděkovat. Dále pak  juniorovi Kirilu Dymschakovi za pomoc v sezóně, kde nezklamal a pomohl nám. Dále dlužíme fanouškům informaci o Filipu Královi, který nemohl hrát neboť nebyl očkovaný, a právě to bylo tehdy bohužel podmínkou k nastoupeni k zápasu a ještě byl vytížen vysokou školou, proto nebyl k dispozici. Na závěr bych poděkoval Lukáši Höklovi a všem, kteří se mnou spolupracovali v sezóně u A-týmu.“

 

Dobré skutky a radosti…

Lvi také v tomto roce rozdávali radost. I nadále pokračovala podpora útulku v Bulharech. Celkem hokejisté k pejskům zajeli dvakrát. Jednou v září, kdy zařízení vstřebávalo následky po tornádu, podruhé pak po novém roce. Letos poprvé byla ke sbírce vyzvána také naše hokejová mládež. Také tato iniciativa slavila úspěch. Napříč klubem se tak ukázalo správné srdíčko. Do dalších projektů podpory se k mužům již přihlásily také Lvice.

 

Pokud budeme mluvit o radosti, nemůžeme nezmínit naše fanoušky v čele s fanklubem, který letos fungoval zcela perfektně! Před sezónou proběhla se zástupci modro-žlutých schůze. „S kotlem jsme byli i nadále v kontaktu…“. Proběhla výměna dresů. Právě „kotel HCB“ dostal jako jediný možnost objednat si dresy z nové bílé sady A-týmu, která je pro ostatní zatím neprodejná. Na Vánoce pak právě od fanoušků dostal svůj, na míru udělaný, dres také náš maskot, Lev Karel, kterého skalní fanoušci jistě pamatují. 

Obecně tak našemu fanklubu, ale také všem divákům, rodičům, kteří berou na hokej své děti a samozřejmě také našim malým hokejistům, městu a všem partnerům… MOC DĚKUJEME ZA PODPORU. Bez vás by hokej nebyl tím, čím je!

Když jsme po skončení sezóny uvedli na sociálních sítích anketu „Z letošní sezóny si budu pamatovat“ Téma fanoušci se objevilo nejedenkrát.

Průběh sezóny

 

Složení ligy

Krajská liga Jižní Moravy a Zlína doznala před letošním ročníkem řadu změn. Do Východní skupiny 2. ligy postoupilo Velké Meziříčí. Do jiné skupiny se přesunula Velká Bíteš a Uničov. Nováčkem se stal brněnský tým Technika hockey, který se velmi těsně před začátkem ligy spojil s Rosicemi. Štika tak jako tým tento rok vymizela z tabulky. Z důvodu již vytvořeného rozlosování proběhla úprava jen v rámci tzv. regionálního derby, kdy se týmy namísto zápasů s Rosicemi utkali se svými nejbližšími kluby. Toto rozhodnutí bylo velmi diskutované, jelikož například pro Břeclav to znamenalo zápasy navíc s lídrem ligy Hodonínem. Z těchto zápasů Lvi body nezískali, kdo se však potkal se slabšími týmy, na novém systému soutěže vydělal.

Sezónu 2021/22 tak spolu odehrálo 10 týmů.

 

Příprava

Příprava proběhla pod stejným trenérem, který zakončoval nedohranou loňskou sezónu, tedy Filipem Hrbatým. Po volnější letní části se Lvi již v polovině července přesunuli na led. Ani brzký start na bruslích však příliš nepomohl. V šesti zápasech si Břeclav připsala jedinou výhru. V prvním utkání ztratili naši hokejisté dobře rozehraný zápas s Hodonínem. Následovala domácí prohra s Uherským Ostrohem. První zářijový týden pak těsná prohra v Hodoníně a následně dva zápasy s týmem z jiné skupiny krajské ligy, tedy Moravskou Třebovou. Zápasy neskončily debaklem, avšak vítězně z nich vyšel vždy soupeř. Až v posledním střetnutí, které proběhlo 12.9. v Uherském Ostrohu se mohli břeclavští fanoušci radovat. Před zraky Lvích kotelníků se hráčům od Dyje podařilo přetlačit domácí tým poměrem 5:2.

Během tréninků předsezónní přípravy se na břeclavském ledě ukázal také hráč NHL organizace Boston Bruins, Jakub Zbořil, který se před odletem do USA zastavil za svými bývalým spoluhráči z juniorských let v Kometě Brno. Trénink s hráčem z nejvyšší ligy světa byl jednoznačně příjemným zpestřením a také vyvolal úsměvné příspěvky na sociálních sítích mezi klubem Břeclavi a Hodonína.

Základní část

Základní část, která čítala 22 zápasů byla jako na horské dráze. Po rozpačité přípravě přišlo vítězství v prvním kole, kdy na břeclavský led přijela Kroměříž. Následující dva výjezdy do Uherského Brodu a Uherského Ostrohu však znamenaly 17 inkasovaných branek břeclavské defenzivy a dvě porážky. Začátkem října tak po třech kolech proběhla výše zmíněná rezignace a výměna hlavního trenéra.

Impuls znamenal sérii tří výher, kdy Lvi doma vysokým poměrem 9:2 přejeli Brumov Bylnici. 23.10. proběhl „oťukávací“ výjezd k nováčkovi do Brna. Utkání skončilo výhrou týmu z jihu a Technika se začala zabydlovat na spodku tabulky. Další v pořadí bylo, neobvykle v týdnu hrané, domácí utkání s Blanskem, které také skončilo výhrou a Lvi se tak vyhřívali na 4. místě tabulky KHL. Poslední utkání měsíce října znamenalo velmi těsnou porážku na ledě ambiciózních Boskovic.

Listopad dělil základní část a byl ve znamení regionálních derby. V pěti zápasech si Lvi udrželi poměrově kladnou bilanci výher. Ačkoliv začali porážkou 3:8 s Hodonínem. Následovalo fotbalové vítězství v Boskovicích, kde se Lvi radovali v prodloužení výsledkem 1:0. Další výhra pak byla před domácím publikem, kdy ve středu 17.11 do Břeclavi přijelo Uherské Hradiště. Druhé domácí derby s Hodonínem přineslo těsnou ztrátu poměrem 5:4. Měsíc se pak zakončil domácí výhrou nad brněnskou Technikou. V tomto měsíci se také stala událost, na kterou jste taktéž vzpomínali ve fanouškovské anketě. Řeč je o kontroverzních fanoušcích Hodonína a také pořadatelské službě Fosfa arény. O tomto zápase je záznam na policii, která fanoušky doprovázela od nádraží k zimnímu stadionu. České dráhy pak evidovaly poškozený vlak hokejovými fanoušky na lince osobního vlaku Břeclav – Hodonín. Zpráva a fotky doslova obletěly také skupiny a sociální sítě „ultras“ a kotelníků nejen hokejového prostředí. Zpět ale k hokeji.

Prosinec naopak přinesl nejméně soutěžních zápasů. V úvodu Břeclav vyloupila Blansko. Následovala však vysoká porážka v Kroměříži a také padnutí v domácí bitvě s Uherským Brodem.

Nový rok začal 6.1. těsnou prohrou v Uherském Hradišti. Nejdelší sérii proher v soutěži, kterou tvořila číslice 3 zastavilo až domácí utkání se silným Uherským Ostrohem, které Lvi obětavým výkonem dovedli k výhře 6:5. V neděli 16.1. naši hokejisté vyjeli do Brumova-Bylnice kde zaznamenali výhru 7:2. Místní tým stále drží tradici z minulých sezón a své soupeře po utkání pohostí večeří. „Řízek pro hráče zápasu“ si ten večer vychutnal brankář Josef Michálek. Další venkovní mistrovské střetnutí však přineslo nečekaně vysokou porážku, kdy si Blansko pohlídalo zápas 21.kola. Měsíc leden se zakončoval poslední den, kdy 31.1. Břeclav skvělou brankou 9 vteřin před koncem brala 3 body za vítězství 5:4 v Brně.

Únor už nabídlo poslední domácí i venkovní utkání základní části. O konečném pořadí tabulky nebylo jisto až do posledních chvil. V sobotu 5.2. Boskovice napodruhé nepřekonaly břeclavskou defenzivu a Lvi se tak naladili výhrou 4:0. Letošní páté a poslední jižanské derby s Hodonínem skončilo opět prohrou. Domácí se před domácími fanoušky, kteří letos patřili k početně nejlepším v celé lize, vytáhli výhrou 6:2.

Play-off

Do play-off Lvi tedy vstoupili s malinkým zklamáním, jelikož se nepovedl splnil předsezónní cíl, kterým bylo umístění do 4. místa základní části a tím i začátek vyřazovacích bojů na domácím ledě.

Avšak dle předpokladů byly právě Boskovice nejlepším možným týmem do čtvrtfinále.

První utkání se odehrálo ve středu 16.2. tedy čtyři dny po posledním „mači“. Vyrovnaná první třetina nechala diváky stadionu pod zříceninou boskovického hradu v pozoru. Domácí Boskovice však zvládly úplný závěr a během posledních čtyř minut rozhodly o svém prvním bodu v sérii na dva vítězné zápasy.

Druhé utkání se odehrálo ihned v pátek 18.2. Tentokrát na ledě Lvů, kterým již šlo o vše. Tento zápas proběhl zcela opačně. Boskovice rozhodly během první poloviny první třetiny, ve které si vytvořily náskok 3:0. Břeclavským hráčům se nepodařilo vstřelit branku a druhý a také poslední zápas play-off skončil prohrou Lvů 4:0.

V tento moment také břeclavskému A-týmu skončila hokejová sezóna 2021/22

Průběh sezóny okomentoval charismatický kapitán Lvů, Marek Papp: 

„Pokud bychom měli sezonu hodnotit na základě výsledků v základní části, asi bychom řekli, že byla úspěšná. Obsadili jsme konečné 5. místo v tabulce, což je naše nejlepší umístění od začátku našeho působení v KHL a myslím si, že i počet získaných bodů je naše nové maximum. Trošku mě mrzí, že jsme nakonec nevyšplhali v tabulce ještě o patro výš, abychom mohli začínat boje v play-off na vlastním ledě, což byl náš cíl před sezonou a taktéž by to byla pro nás určitá výhoda. Bohužel pár nepovedených zápasů nás v konečném součtu posunulo na již zmíněné 5. místo.

Co se týká prvního kola play-off proti Boskovicím, já osobně jsem z toho byl vcelku zklamaný. Bohužel se nám nepodařilo navázat na některé podařené zápasy ze základní části, kdy jsme dokázali například porazit v prodloužení silný tým Uherského Ostrohu nebo dvakrát vynulovat našeho soupeře z úvodního kola play-off, celek Boskovic. Asi jsme si to tak říkajíc štěstíčko vybrali v některých zápasech před play-off a pak nám chybělo na hokejkách zejména v domácím utkání, kde si soupeř zajistil postup. Ale takový je hokej, na to se vymlouvat nemůžeme. Sportovně musíme uznat, že do semifinále postoupil lepší tým.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem fanouškům, rodinným příslušníkům, malým lvíčatům, kteří nás chodili celou sezonu podporovat a vytvářet skvělou kulisu, někteří dokonce i na venkovní zápasy. Za to jim patří velký dík! I když to někdy byly nervy. Dodává s úsměvem.

Ještě jednou děkujeme a doufáme, že se uvidíme v nadcházející sezoně, tentokráte už bez nějakých omezení a restrikcí.“

 

#SpoluJakoLev

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …