Nová klidová zona v Mikulově

MIKULOV – (js) – Mikulovská reminiscence Getsemanské zahrady je novou klidovou zónou na Svatém kopečku a skýtá dálkové pohledy na město.

Nová klidová zóna s výhledy na Mikulov a okolí, nazvaná Panonský háj pod Olivetskou hrou – reminiscence Getsemanské zahrady v Mikulově v jižní části Svatého kopečku, byla slavnostně otevřena 6. srpna.

Rozsáhlá revitalizace klidové zóny na Svatém kopečku začala v roce 2013. Donátorem akce byla společnost Moravské naftové doly, která věnovala čtyři sta padesát tisíc korun skrze obecně prospěšnou společnost Biosférická rezervace Dolní Morava. Na projektu, který vzbudil v Mikulově mezi občany diskusi, spolupracovalo také města Mikulov a botanička Milada Rigasová z Regionálního muzea v Mikulově.

Lokalita pod Olivetskou horou, mikulovským známá jako dolní palouček, tvoří nedílnou architektonickou součást unikátního urbanistického celku Mikulova a okolní komponované krajiny. V minulosti však nebyla jen místem romantických schůzek i rekreace, ale také místem plným nepořádku, lidé sem chodili venčit psy, odhazovali odpadky a stín keřů a jeskyně byly útočištěm uživatelů omamných návykových látek. „Při samotné úpravě území i nyní trvají diskuse a někteří občané nesdílí stejný názor jako ti, kteří se na projektu podíleli. Já jsem ale přesvědčen o tom, že se nám díky skvělému týmu odborníků a finanční podpoře donátora podařilo vybudovat malebné místo a Svatý kopeček tím získává na hodnotě z hlediska kulturního, přírodního i turistického potenciálu,“ říká starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Provázanost křížové cesty, která byla před nedávnem zcela opravena včetně kostela svatého Šebestiána a kampanily, Božího hrobu, Olivetské hory i Getsemanské zahrady je podle starosty velmi zajímavá a může Mikulov ještě více turisticky zatraktivnit. „Tento příběh je v rámci Evropy ojedinělý,“ říká starosta a objasňuje genezi projektu.

S myšlenkou obnovy této unikátní lokality mne před lety oslovila Františka Šatná z Mendelovy fakulty v Lednici, intenzivně jsem začal jednat a vše analyzovat s církví i botaničkou Miladou Rigasovou, abychom se nedopustili nějakého omylu historicko-církevního či zahradněarchtektonického,“ vzpomíná starosta. Po roční analýze bylo také třeba získat prostředky na realizaci projektu. A zde se mikulovskému starostovi podařilo získat donátora – Moravské naftové doly, který dobrý ekologický počin podpořil.

Nezbytnou podmínkou založení panonského háje bylo radikální vyčištění a ozdravení lokality. Na základě vydaného povolení ke kácení stromů byly vykáceny zdravotně i druhově nevhodné dřeviny. Vyvezen byl nepořádek a provedly se terénní úpravy.

Olivetská hora je pozoruhodný geologický vápencový útvar. Její název souvisí s rokem 1623, kdy tehdejší majitel mikulovského panství kardinál František Dietrichstein založil tradici mariánské pouti a kostel svatého Šebestiána s kapličkami na křížové cestě. „Olivetská hora je však především typickým stanovištěm vegetace skalní vápencové stepi, jež představuje útočiště a významný zdroj původních druhů rostlin a živočichů Pavlovských vrchů,“ řekla botanička Milada Rigasová, která se na projektu podílela.

Dnes je v Panonském háji pod Olivetskou horou vysázen živý plot, alej i solitérní stromy, keře a travino-bylinná vegetace a otevírají se odtud dálkové pohledy na panorama Mikulova a okolní krajinu. Vše doplňuje čtveřice laviček-soch z dubových bloků, jejichž autorem je akademický sochař Pavel Kostrhun.

foto: Mikulovská rozvojová

 

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Peníze letadlem nepřiletěly

HODONÍNSKO: Investování do kryptoměn přineslo během krátké doby nemalé ztráty.  Čtvrt roku žil šedesátiletý muž …