Mikulov hostí filmový festival Jeden svět

MIKULOV (lk) – Mikulov se letos popáté zapojil do přehlídky dokumentárních filmů Jeden svět. Filmy o lidských právech se zde budou promítat od 21. do 23. března a hlavním tématem16. ročníku je práce.

Pro zdejší diváky je připraveno sedm dokumentů, které upozorňují na to, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Někteří ho hledají, jiní se bojí, že o něj přijdou, další v něm musí trávit příliš času a přicházejí o svůj soukromý život.

„Práce je opravdu zásadní námět. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

V informační kampani festivalu mluví o svém vztahu k práci skuteční lidé způsobem, jako by hovořili o významné osobě svého života. Mladá žena s titulkem Snad spolu zůstaneme se bojí o práci. Pán s nápisem Střídám je poukazuje na svá tři zaměstnání, jimiž se snaží uživit rodinu. Muž původem z Indonésie říká „Hledám ji“, zatímco vietnamská podnikatelka ji našla a „Vděčí jí za hodně“.

Vybrané filmy téma práce představí v celé jeho šíři. Podíváme se do oblastí, kde změny globálního trhu mají výrazný dopad na způsob života místních, i do prostředí asijských a evropských továren, v němž zaměstnanci čelí velkému tlaku. Dokumenty se zabývají také syndromy přepracování a vyhoření, nezaměstnaností a vznikem nových chudých vrstev společnosti. Dalšími diskutovanými jevy je i migrace, dětská práce nebo zodpovědná spotřeba.

„Od 17. do 21. března jsme připravili také dopolední školní projekce pro žáky základních škol a studenty. Jednotlivé bloky obsahují kratší filmy sestavené podle věku, které specialisté na vzdělávání vybrali tak, aby byly srozumitelné i nejmladším divákům,“ doplňuje Sylva Chludilová, produkční festivalu.

Anotace jednotlivých dokumentů, informace o začátku jejich projekce a o vstupném jsou dostupné na webu města Mikulov. Do šestnáctého ročníku festivalu se zapojuje 35 českých a moravských obcí, v Jihomoravském kraji kromě Mikulova ještě Brno, Tišnov a Znojmo.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …