Foto: Ladislav Polák

Lady Stars tančily v Londýně

Hustopeče – Věra Komoňová se s kolegy v minulém roce kromě projektů formálního vzdělávání pustila i do jednoho projektu neformálního vzdělávání. Protože při hustopečském gymnáziu pilně trénuje a tančí TS Lady Stars Hustopeče, podali projekt Erasmus+ ,,Mládež v akci“ s názvem ,,S tancem za přátelstvím i poznáním“. Tento projekt byl třetím nejlepším, a proto získal grant v celkové výši 24.900,- Eur pro výměnu mládeže do Londýna.

Jak blíže sdělila: „Dne 27.10. 2014 jsme tedy všichni v rámci jmenovaného projektu odletěli do Anglie na osmidenní pobyt, na který jsme se strašně těšili. Kromě výuky tance ve věhlasném tanečním Studiu68, jehož tanečníci běžně tančí v mnoha londýnských muzikálech, ale i třeba na pódiu při vystoupení The X Factor UK’, Lady GaGa, Nicole Scherzinger, Shrek The Musical, Billy Elliot, Michelle Williams (Destinys Child) i jinde, jsme poznávali Londýn a okolí, ale hlavně jsme v rámci neformálního vzdělávání spolupracovali s tanečníky Studia68. Důležitým výstupem projektu by měla být nakonec společná taneční choreografie Dance School Exhibition, kterou bychom se měli společně s Angličany prezentovat v květnu 2015 na české celorepublikové soutěži Taneční skupina roku 2015 nebo CDO. Pilně jsme plnili program i úkoly neformálního vzdělávání, hráli jsme hry, učili jsme se poznávat sami sebe i naše londýnské kamarády, zdokonalovali jsme se v angličtině a díky pomoci Zuzany Smoradové z cestovní agentury v Hodoníně, která nám pomáhala se zajištěním společných prostor pro tancování, setkávání se s londýnskými kamarády i focení, jsme poznali Londýn po všech stránkách – z hlediska historie, přítomnosti i budoucnosti.

Foto: Ladislav Polák
Foto: Ladislav Polák

Od londýnských přátel jsme se mnoho dozvěděli o jejich životech, zájmech i zálibách, o vzdělání v Londýně. Komunikovali jsme v angličtině, a to opravdu o všem – o tanci, běžném životě, studiu, o finančních problémech mladých lidí u nás i v Anglii, o jejich zájmech, srovnávali jsme typy lidí pomocí připravených prezentací, úsměvná byla např. konfrontace na téma ,,Typický Čech a typický Angličan“. Všichni naši londýnští partneři byli hrozně příjemní a čišila z nich velká skromnost, houževnatost a pokora. Navíc byli úžasní tanečníci a my se od nich hodně naučili a určitě se těšíme na jejich přílet k nám v květnu 2015, kdy se s nimi setkáme a budeme pracovat právě u nás v Hustopečích. Ale co bylo také velmi důležité, většina z našich londýnských přátel se díky projektu dověděla mnohé o nás a podívá se do ČR, kam by se v žádném případě nedostala nebýt tohoto projektu. A stejně tak i většina našich tanečníků by neabsolvovala takový programově, ale i finančně náročný letecký zájezd do Londýna nebýt našeho projektu ,,S tancem za přátelstvím a poznáním“. Děkujeme tedy DZS v Praze a programu Erasmus+ EU.

Je třeba ale na závěr říct, že bylo velice příjemné pozorovat celou skupinu mladých lidí. TS Lady Stars je perfektní parta momentálně 19 studentů z našeho gymnázia, ostatní tanečníci jsou z jiných škol v Hustopečích i okolí. Ale práce se všemi byla úžasná. Domů jsme odlétali všichni nadšení, se slzami v očích a tísnivým pocitem loučení, hlavně plní dojmů a těšení se na naše londýnské přátele, s kterými bude naše spolupráce pokračovat, protože i oni vyjádřili ty nejkrásnější myšlenky, poděkování a přání ohledně společného setkání, společné taneční choreografie i pokračujícího přátelství.

Další projekt neformálního vzdělávání by měl být o spolupráci nejen s londýnskými mladými lidmi, ale moc bychom si přáli spolupracovat se studenty, popř. tanečníky ze Skandinávie nebo třeba Španělska. Tak uvidíme, co se podaří!

Foto: Ladislav Polák
Foto: Ladislav Polák

Také moc děkujeme za velkou podporu a pochopení vedení gymnázia – p. řediteli Sedláčkovi i p. zástupkyni Veselé, kteří nás v naší iniciativě podpořili a měli radost z našeho úspěchu společně s námi. Tato podpora je pro nás velice důležitá. Děkujeme!

Projekt byl úžasný, mnoho nám dal a věřím, že ještě dá!“

Věra Komoňová, Mgr., tvůrce projektu Mládež v akci s názvem ,,S tancem za přátelstvím a poznáním“,

Foto: Ladislav Polák

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětský krojový ples

PODIVÍN / Městská hala Podivín, U Stadiona 788 Voděnka Podivín ve spolupráci s Městem Podivín …